dziecko szczescie

To, jakie dzieciństwo będzie miało dziecko rzutuje na dorosłe życie i ukształtowanie charakteru i podejście do życia. Dziecko, które traktujemy godnie, z czułością, słuchając go i rozmawiając nabiera pewności siebie i żyje w przekonaniu, że jest osobą nam szczególnie bliską. Dzięki temu tak też traktuje innych – z szacunkiem i uwagą.

Na wiele spraw musimy zwrócić uwagę dziecka dając mu dobry przykład. Właściwe traktowanie powinno zaistnieć już w okresie ciąży. Wówczas swoją miłość możemy okazywać dziecku nie tylko głaskając brzuch, ale także mówiąc do niego. W ten sposób dziecko poznaje nasz głos i łatwiej jest nam uspokoić płaczącego noworodka, bowiem słyszy, że osoba szczególnie mu bliska jest przy nim.

W trakcie rozwoju dziecka powinniśmy stale interesować się jego potrzebami i osiągnięciami. Kiedy dziecko widzi, że bliskie mu osoby pochwalają jego zachowanie i zauważają jego staranie, czuje się dowartościowane i szczęśliwe.

Swoje dziecko powinniśmy traktować z szacunkiem. Każdy bowiem ma prawo do wyrażania, w kulturalny sposób, własnego zdania. Dziecko buntuje się często i nie chce założyć czegoś, co przygotowuje mu mamusia. Uszanujmy to, jeśli zachowuje się kulturalnie i pozwólmy zdecydować o tym, jakie spodenki czy bluzeczkę chce ubrać. Nie we wszystkim może czuć się dobrze i nie każdego dnia może mieć ochotę na właśnie ten zestaw ubrań, który ty mu proponujesz.

Pieszczoty i wspólne zabawy to coś, za czym przepada każde dziecko, dlatego nie ograniczajmy ich do minimum lecz stosujmy tak często, jak się tylko da. Wspólne zabawy rozwijają twórcze myślenie dziecka. To także doskonały czas na wspólne rozmowy.

Pozwól dziecku na odrobinę swobody. Trzymanie pod kloszem z obawy, że coś dziecku może się stać jest zrozumiałe, jednak nie wpływa pozytywnie na dziecko. Staje się ono wówczas mniej pewne siebie, przez co szukać będzie pomocy u innych. Tymczasem dodaniu dziecku otuchy potrafi zdziałać cuda i dodać pewności siebie.

www.kobiecym-okiem.pl