Z ogromną radością pragnę Wam podziękować za przybycie na drugi kolejny Polonijny Piknik, który odbył się w niedzielę, dnia 14.05.2023 organizowanym przez nas w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Mieliśmy przyjemność – wspólnie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej – w ramach Dni Dziedzictwa Polskiego – drugi rok z rzędu organizować w Atenach podobną imprezę.

Jesteśmy bardzo uradowani, że znów przybyliście na nasze wydarzenie w tak licznym gronie. Przypominamy – zwłaszcza osobom, których zabrakło w zeszłym roku – że istniejemy 16-ty rok, i można nas znaleźć w sieci, posługując się domeną POLONORAMA.

Celem naszego święta było zarówno wspólne spędzenie czasu w polskim i greckim gronie, jak i rodzinna zabawa oraz miły dla wszystkich poczęstunek, a także – uwaga – loteria fantowa, biorąc udział w której można było wygrać super narody!

Chciałabym jednocześnie zaakcentować, że wspólnie ze mną to niedzielne wydarzenie zostało przygotowane przez cały sztab ludzi dobrej woli. Jest to dla mnie osobiście ważne i godne szczególnego podkreślenia. Są to osoby, które zakasały swoje rękawy dla naszego polonijnego spotkania. Z ogromnego entuzjazmu oraz szczerych chęci zrodził się nasz dzisiejszy piknik.

W sposób szczególny pragnę wyrazić słowa uznania za udzielone wsparcie i obecność Panu Ambasadorowi Arturowi Lompartowi, Panu Konsulowi Sławomirowi Pyl, Wicekonsulowi Panu Mateuszowi Lisiewiczowi, Ambasady RP w Atenach oraz Pani Marcie Szajbel-Nikolaou, Kierownik ZBH PAIH w Atenach oraz społeczności szkoły polskiej. Jednocześnie dziękuję Gubernatorowi Regionu Attyki, Panu Patouli za objecie wydarzenia honorowym patronatem oraz za przybycie Zastępcy Gubernatora Regionu Zachodniego Sektora Aten, Andrea Leotsakos oraz Prezes Zarządu Metropolitan Parko A. Tritsis, Mavrikou Sofias. Dziękuję z całego serca również naszym sponsorom za ich hojność.

Mamy również nadzieję, że w porównaniu z zeszłym rokiem, nasza tegoroczna impreza była dużo bardziej rozbudowana. A to dlatego, że znalazło się dużo więcej wolontariuszy do pomocy. Bardzo nas to raduje i już teraz z całego serca ogromnie wszystkim dziękujemy za pomoc, czas i zaangażowanie. Dziękuję Wam osobiście, że zechcieliście się przyłączyć do mojego pomysłu i wysiłku.

Pozwólcie, że tym samym – korzystając z okazji – zaproszę każdego zainteresowanego do współredagowania naszego Portalu! Bardzo bym chciała, aby ta istniejąca od 2007 roku strona stała się jeszcze bardziej naszą wspólną polonijną „tubą”, w której każdy może zabrać głos. Zapraszamy zarówno stałych mieszkańców w Grecji, jak i gości odwiedzających ten niezwykle ciekawy kraj. Zapraszamy także do współpracy studentów podczas swoich praktyk. Liczy się każda opinia, bo jedna pojedyncza opinia może być opinią wielu, a więc wspólnie możemy być siewcami naszych spraw, naszej pozycji w Grecji i na świecie, naszych marzeń, planów i nadziei.

A skoro o uczuciach mowa – w tym dniu nasze myśli w Grecji płynęły do ukochanych mam! I my świętowaliśmy składając najlepsze życzenia obecnym wśród nas polskim i greckim mamom! Tym wszystkim dzielnym kobietom życzyliśmy ogromu miłości i pociechy ze swoich cudownych dzieci. A że same jesteśmy i dziećmi i matkami – na pewno zgodzicie się z nami wszyscy – nie ma, po prostu nie ma takiego dnia w ciągu całego roku, aby matka nie pomyślała o swoich dzieciach i aby dziecko nie pomyślało o swojej mamie. W dniu ich święta, kiedy te myśli są w sposób szczególny wyrażane tu – w Grecji, bardzo się cieszymy, że moglismy to piękne i wzruszające święto spędzać wspólnie z Wami.

Na kanwie cieszącego się ogromnym powodzeniem Rajdu Rowerowego, który w tym roku po raz drugi już przejechał z centrum Aten do Parku Metropolitan, chciałabym zapowiedzieć niespodziankę! Proszę, trzymajcie kciuki, abyśmy mogli ją zrealizować! Otóż jesienią, z okazji listopadowego narodowego święta Polski, bardzo byśmy chcieli zorganizować Pierwszy Polonijny Bieg Ateński! „Bieg dla Niepodległej”. Mam głęboką nadzieję, że będzie nam to dane, i że uda się nam w ten sposób zaznaczyć, jak ważna jest dla nas historia. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Kończąc – chciałabym Państwu coś szczególnego powiedzieć. Przyznam się szczerze, że zamykając w zeszłym roku 15-lecie założonego przeze mnie Portalu, sądziłam, że tamten piknik będzie imprezą jednorazową. Z gronem współpracowników planowaliśmy jedynie okolicznościowe wydarzenie, które pozwoli nam uświetnić rocznicę okrągłego istnienia Polonoramy. Ale już podczas trwania tamtej zabawy – zarażona entuzjazmem przybyłych gości – zrozumiałam, że dołożę wszelkich możliwych starań, aby w tym roku znów się udało! Pomimo całego kilkutygodniowego zmęczenia pojęłam, że piękne rzeczy muszą mieć również swoją cenę. Któż jednak odmówi sobie takiej nagrody jak wspólnie spędzony z Wami czas pod greckim niebem!? Raz jeszcze bardzo dziękuję za przybycie i za nasz wspólnie spędzony czas!

Do przeczytania na stronach Polonoramy i do zobaczenia!

Marzena Mavridis