6. Festiwal Rebetiko 2022 poświęcony greckiemu gatunkowi muzycznemu rebetiko, znanemu również jako „grecki blues”, rozpoczyna się 29 sierpnia na Cykladach na wyspie Syros i oferuje dziesiątki bezpłatnych koncertów oraz wydarzeń.

Tegoroczna pięciodniowa impreza poświęcona jest ojcu rebetiko, Markosowi Vamvakarisowi, który urodził się na wyspie Syros. Ponadto festiwal upamiętnia także 100. rocznicę katastrofy w Azji Mniejszej, która znacząco wpłynęła na ewolucję tego gatunku muzycznego.

Pod tytułem „Syra of Markos Vamvakaris” muzycy rebetiko z całego świata wystąpią w koncertach od 29 sierpnia do 2 września w różnych miejscach na wyspie, w tym w stoczni Tarsanas, budynku Kornilaki, Villa Tsiropina i centrum kultury Ermoupolis.

Muzycy, koncerty, warsztaty i nie tylko będą obejmować rozwój gatunku w czasie i jego wpływy. W tym roku na festiwalu pojawią się również ręcznie robione instrumenty muzyczne używane w rebetiko, a także rzemieślnicy, którzy zachowali tradycyjne techniki wytwarzania instrumentów.

Gatunek muzyczny rebetiko został wpisany do Krajowego Katalogu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Grecji w 2015 roku i na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2017 roku.

W swoim oświadczeniu organizacja UNESCO powiedziała: „Pieśni rebetiko zawierają bezcenne odniesienia do zwyczajów, praktyk i tradycji określonego sposobu życia, ale przede wszystkim praktyka jest żywą tradycją muzyczną o silnym charakterze symbolicznym, ideologicznym i artystycznym”.

6. Festiwal Rebetiko 2022 w Syros jest możliwy przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Sekretariatu Generalnego Polityki Egejskiej i Wysp oraz jest organizowany wspólnie przez gminę Syros – Ermoupolis i Izbę Cyklad.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, ale należy go zarezerwować online. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

opr. Zosia Masalska