fot. gtp.gr

Jak stwierdziła Alessandra Priante, dyrektorka Światowej Organizacji Turystyki ONZ na Europę, Grecja pozostaje krajem bezpiecznym do podróży a wszystko to dzięki gotowości i efektywnej walce z pożarami w lipcu.

„Chcę pogratulować Grecji, ponieważ udało jej się skutecznie zarządzać sytuacjami kryzysowymi, które pojawiły się na Rodos i Korfu. Gdyby Grecja była nieprzygotowana do zarządzania akcją ratunkową po pożarach, spowodowałoby to znacznie większe problemy”, powiedziała Priante w ekskluzywnym wywiadzie dla greckiego serwisu informacyjnego newmoney.gr.

Pani Dyrektor kontynuując dodała, że Grecja pozostanie głównym wyborem destynacji dla wakacjonowiczów mimo pożarów a to dlatego, że sektor podróżniczy i turystyczny jest „prężny”.

“Głęboko wierzę, że turyści powrócą na wyspy greckie. Grecja jest bezpieczną destynacją ponieważ dysponuje środkami dzięki którym, w razie konieczności, może uratować turystów. Greckie władze muszą zakomunikować to światu: wizyta w naszym kraju to nie tylko cieszenie się krajobrazami, ale też świadomość, że jeżeli stanie się coś złego, państwo jest gotowe by pomóc odwiedzającym je ludziom,” powiedziała Priante.

Odniosła się również do sukcesu władz w zmobilizowaniu wszystkich kompetentnych organów do zapewnienia zakwaterowania, zaopatrzenia i lotów powrotnych w przypadku pożarów na Korfu i Rodos.

„Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych sformułowała Międzynarodowy Kodeks Ochrony Turystów w Sytuacjach Nadzwyczajnych (ICPT). Cieszymy się, że Grecja trzymała się zasad kodeksu i zażądała od firm turystycznych i ubezpieczeniowych wypełniania swoich obowiązków.”

Dyrektor Alessandra Priante podkreśliła, że poziom gotowości i przygotowania danego kraju w przypadku niebezpiecznych sytuacji jest kluczowym czynnikiem dla wyboru go jako miejsca podróży. „Pożary i przede wszystkim fale upałów, jak się spodziewamy, odegrają w przyszłości ważną rolę w kwestii wyborów turystycznych.”

W związku z kryzysem klimatycznym Priante podkreśliła znaczenie przejścia na zrównoważoną turystykę, dodając, że równie ważne jest, aby ośrodki turystyczne opracowały i wdrożyły bardziej skuteczne modele zarządzania przepływami turystycznymi, które powinny obejmować zarówno mieszkańców, jak i władze.

opr. Magdalena Bonawenturska