Źródło zdjęcia: ot.gr

Rosnące ceny czynszu w Attyce przywracają trendy, które już dawno wyszły z mody, dla studentów szukających najlepszych opcji zakwaterowania – dzielenie się i szukanie mieszkania na długo przed sezonem akademickim, a nie pod koniec sierpnia, jak było w zwyczaju w poprzednich latach.

Powodem jest oczywiście fakt, że nie ma zbyt wielu nieruchomości dostępnych do wynajęcia. Sytuacja jest wyraźnie trudniejsza znacznie w przypadku małych mieszkań, które stają się popularne ze względu na relatywnie niski koszt całkowity, w porównaniu z większymi nieruchomościami.

W zależności od powierzchni lokalu oraz tego, czy współdzielenie go jest możliwe, studentom najbardziej opłaca się szukać większego, dwupokojowego mieszkania, ponieważ średni koszt za metr kwadratowy jest bardziej rozsądny w porównaniu do nieruchomości liczącej sobie 40-45 metrów kwadratowych.

W centrum Aten średnia cena wywoławcza mieszkania zbliża się lub nawet przekracza 9 euro za metr kwadratowy. W rzeczywistości, w przypadku jeszcze trudniejszych do znalezienia małych mieszkań i kawalerek, cena wywoławcza może przekroczyć nawet 11 euro za metr kwadratowy.

Jednocześnie większa nieruchomość może mieć cenę wywoławczą 8 euro za metr kwadratowy. Ostatecznie cena za miesiąc jest podobna, ale najemca zyskuje większą powierzchnię i może zamieszkać w towarzystwie, dzieląc koszty i wydatki związane z zakwaterowaniem.

Wysokie ceny wynajmu są czynnikiem, który studenci powinni wziąć pod uwagę. Obecnie na rynku oferowane są nieruchomości, które w przeszłości zostały wyremontowane i umeblowane z myślą o wykorzystaniu ich w formie krótkoterminowego najmu. Ponieważ jednak znajdują się w obszarach, które nie są zbyt popularne wśród turystów zza granicy, ich właściciele postanawiają skoncentrować się na studentach.

W związku z tym pojawiają się ogłoszenia dla w pełni wyposażonych nieruchomości, których cena obejmuje wszystkie istotne koszty, takie jak choćby rachunki za media. Zasadniczo właściciele tych lokali starają się je wynająć, stosując najem krótkoterminowy.

opr. Natalia Zientek