Często mówi się, że nie ma złej pory na odwiedzenie Grecji. Jeśli jednak chcesz uniknąć szalejących tłumów i upałów w środku lata, wrzesień (pomijając obecne gwałtowne powodzie) może być właśnie dla Ciebie!

Wrzesień spełnia wszystkie wymagania: wakacje szkolne się skończyły, więc będziesz mieć plaże i miejsca mniej lub bardziej dla siebie, twój budżet może się nieco bardziej rozciągnąć (oczywiście w zależności od tego, gdzie się wybierasz), a temperatury w ciągu dnia spadły wystarczająco, aby aktywności na świeżym powietrzu były o wiele bardziej wykonalne.

A jeśli chcesz pozostać aktywnym fizycznie podczas wakacji i chcesz zanurzyć się w ‘‘dziewiczym płótnie’’ greckiej wsi, jońska wyspa Kefalonia ma w zanadrzu specjalną gratkę. W dniach 22-24 września na wyspie odbędzie się inauguracyjne wydarzenie ‘‘Stay Active Kefalonia’’ oferujące bogaty program zajęć na świeżym powietrzu dla wszystkich grup wiekowych i poziomów zaawansowania.

Trzydniowe wydarzenie, zorganizowane przez gminy Kefalonii we współpracy ze Stowarzyszeniem Hotelarzy, Uniwersytetem Jońskim, klubami sportowymi i innymi lokalnymi organami, ma na celu promowanie wyspy jako najlepszego miejsca turystycznego dla przyrody i aktywności na świeżym powietrzu.

Wydarzenie inauguracyjne odbędzie się w piątek, 22 września, na placu Vallianou w Argostoli, po czym potencjalni uczestnicy będą mogli wybrać jedną z sześciu aktywności, w tym nadzorowaną wędrówkę na górę Aenos pod okiem lokalnych strażników leśnych, kajakarstwo morskie na malowniczej plaży Spasmata lub, dla doświadczonych rowerzystów, 100-kilometrowy Kefalonia Bike Challenge.

Wieczorem 23 września w Lixouri odbędzie się 2-godzinna wycieczka rowerowa z przewodnikiem dla dzieci, obejmująca tor ćwiczeń manipulacyjnych.

24 września Panos Michos z Kefalonia E-Mountain Bike Experience poprowadzi wycieczkę rowerową z przewodnikiem po dzikim półwyspie Pliki ‘‘Giro di Paliki’’odkrywając przy tym jego lokalną historię i kulturę. Wycieczka będzie trwała 6 godzin i choć mile widziane są osoby w każdym wieku, wymagane są dobre umiejętności jazdy na rowerze.

Dla najbardziej wysportowanych, dlaczego nie zapisać się na 42-kilometrowy Maraton Górski Ainos? Ten test wytrzymałościowy, przecina cały grzbiet góry Ainos i obejmuje jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów wyspy, z widokiem na okoliczne wyspy i góry Grecji Środkowej i Peloponezu. Góra Ainos jest najwyższym szczytem na Wyspach Jońskich. Ten wymagający wyścig skierowany jest do doświadczonych biegaczy górskich. Alternatywą jest krótsza 10-kilometrowa trasa, która rozpoczyna się półtorej godziny po maratonie.

Zwieńczeniem trzydniowego wydarzenia będzie krótki szczyt poświęcony zrównoważonej turystyce, który odbędzie się wieczorem 24 września w amfiteatrze Gerasimos Arsenis, którego gospodarzem będzie Uniwersytet Joński. Podczas szczytu specjaliści przedstawią podstawowe zasady zrównoważonej turystyki i ich związek z wyspami Kefalonia i sąsiednią Itaką. Dyskusje będą dotyczyły kwestii związanych ze środowiskiem, recyklingiem, zielonym rozwojem, energią, gospodarką o obiegu zamkniętym, współpracą między interesariuszami turystyki oraz udziałem lokalnej społeczności w rozwoju turystyki.

opr. Krzysztof Drobiński