Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się około 2500 lat temu w Olimpii w Grecji, ożywają dzięki nowemu projektowi odrodzenia cyfrowego, który został wydany w tym tygodniu przez greckie Ministerstwo Kultury i Microsoft.

Program, nazwany „Ancient Olympia: Common Grounds”, oferuje użytkownikom na całym świecie możliwość poznania Starożytnej Olimpii, jednego z najważniejszych miejsc na świecie, za pomocą komputera stacjonarnego, aplikacji mobilnej lub za pomocą zestawów słuchawkowych Microsoft HoloLens w Muzeum Olimpijskim w Atenach.

Projekt, zainicjowany w środę przez premiera Kyriakosa Mitsotakisa, wirtualnie odtworzył Stadion Olimpijski, świątynie Zeusa i Hery oraz warsztat rzeźbiarza Fidiasza. Ma na celu cyfrową konserwację i restaurację starożytnych miejsc , dom Igrzysk Olimpijskich, wykorzystująca sztuczną inteligencję. Tworzy również wciągające interaktywne doświadczenie dla uczniów.

„Odwiedzający z całego świata mogą wirtualnie odwiedzić starożytne miejsce Olimpii i osobiście doświadczyć historii, korzystając z technologii rozszerzonej rzeczywistości” –  powiedział Mitsotakis podczas wydarzenia.

Archeolodzy współpracowali z inżynierami Microsoft, aby zapewnić dokładność projektu.

„Projekt to oszałamiające osiągnięcie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, łączące ludzkość i najnowocześniejszą technologię, aby przynieść korzyści światu i dać przyszłym pokoleniom nowe sposoby odkrywania naszej przeszłości” – oświadczył Brad Smith, prezes i wiceprzewodniczący, Microsoft.

Minister kultury Lina Mendoni powiedziała, że ​​projekt „przyczynia się do badań i dokumentacji zabytków, wspiera turystykę i ekstrawersję kraju jako nowoczesnej i silnej demokracji z długą przeszłością historyczną i kulturową oraz niekwestionowaną dynamiką rozwoju”.