Strona głównaAktualnościGrecjaStado delfinów uwiecznione przez kamerę drona

Stado delfinów uwiecznione przez kamerę drona

Ogromna gromada delfinów ścigających się przez Morze Egejskie w regionie Phtiotis w środkowej Grecji została uchwycona w środowy poranek na nagraniu z drona.

Updrones uchwycił imponujący spektakl w pobliżu miasta Theologos. Gromada, która należy do największych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Grecji, składała się z dziesiątek dorosłych i małych delfinów.

Delfiny są bardzo inteligentnymi i społecznymi stworzeniami, zwykle występującymi w stadach złożonych z kilkudziesięciu osobników. Pomaga im to chronić się nawzajem przed niebezpieczeństwem, a także wspólnie opiekować się rannymi lub chorymi osobnikami.

Greckie morza cieszą się obecnością aż czterech różnych gatunków delfinów: delfina pręgobokiego (Stenella coeruleoalba), delfina butlonosego (Tursiops truncatus) delfina szarego (Grampus griseus) i delfina zwyczajnego (Delphinus delphis).

Delfinowi zwyczajnemu (Delphinus delphis) daleko jednak w Grecji do zwyczajności, gdyż jest on obecnie zagrożony wyginięciem na tych obszarach.

Barwy delfinów zwyczajnych są dość złożone, stanowią kombinację szarego, czarnego, białego i żółtego. Ich średnia długość wynosi 1,80 metra, żywią się rybami, takimi jak sardele i sardynki, a w Zatoce Korynckiej prawdopodobnie również kalmarami.

Nie jest znana dokładna liczba delfinów zwyczajnych, które pływają w greckich wodach, wiadomo jednak, że ich populacja znacznie się zmniejszyła w przeciągu ostatnich trzydziestu lat.

W normalnych warunkach delfiny zwyczajne rodzą jedno cielę co dwa-trzy lata, a ciąża trwa od dziesięciu do jedenastu miesięcy.

Można je spotkać na obszarach o głębokości do dwustu metrów i w pobliżu wybrzeża na północnych obszarach Morza Jońskiego, w Zatoce Korynckiej i Saronikos, a także wokoło kompleksu wysp Dodekanez i Cyklad oraz w północnej części zatoki Euboean, Pagasitikos i Thermaikos.

Duże znaczenie dla gatunku ma również Morze Trackie. W Zatoce Korynckiej delfiny zwyczajne, pręgobokie i szare żyją razem w mieszanych społecznościach – zjawisko, którego nie obserwuje się nigdzie indziej na świecie.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne