Panathenaic Stadium in Athens. fot. Hellenic Olympic Committee

W poniedziałek wieczorem odbyło się wydarzenie, które uruchomiło nowy system oświetlenia i teraz Stadion Panateński (Panathinaiko Stadio) w Atenach, znany również jako Kallimarmaro, prezentuje się w pełnej okazałości.

W wydarzeniu wzięła udział Prezydent – Katerina Sakellaropoulou i Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomas Bach.

Grecki hymn narodowy i hymn olimpijski upamiętniły to wydarzenie. Uczestniczył w nim również przewodniczący Greckiego Komitetu Olimpijskiego i członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Spiros Kapralos.

Nowy system oświetlenia, składający się z ponad 3600 żarówek LED, podkreśli marmur użyty do budowy stadionu, miejsca, w którym odbyły się pierwsze współczesne igrzyska olimpijskie w 1896 roku.

Urzędnicy oświadczyli, że nowe oświetlenie zmniejszy zanieczyszczenie o ponad 70% i zmniejszy zapotrzebowanie stadionu na energię o połowę.

W poniedziałek Thomas Bach otworzył cyfrową wystawę w holu wejściowym siedziby Greckiego Komitetu Olimpijskiego w Chalandri w Atenach, na której prezentowani są wszyscy współcześni greccy sportowcy olimpijscy, a także historyczne nagrania olimpijskiego płomienia.

Stadion, jedna z głównych atrakcji historycznych Aten, to jedyny stadion na świecie zbudowany w całości z białego marmuru. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilisos.

Stadion został zbudowany na miejscu prostego toru wyścigowego przez Lykourgosa (Lycurgus) w ok. 330 pne, głównie na potrzeby Igrzyska Panateńskie.

Został przebudowany przez Herodesa Attikusa, rzymskiego senatora ateńskiego, w 144 do formy, którą odnaleziono podczas wykopalisk w 1870. Jego wymiary to 204,7 metrów długości i 33,35 metrów szerokości, pomieścić mógł do 80 000 widzów.

Stadion został zrekonstruowany na Igrzyska Olimpijskie w 1896 r.