fot. Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu

Podczas budowy metra w Salonikach odkryto ponad 300 000 artefaktów archeologicznych, powiedziała minister kultury Lina Mendoni na konferencji prasowej w środę. Wiele z nich będzie wystawionych na kilku stacjach metra, zamieniając je także w muzea.

Dodała, że znaczna część tych artefaktów będzie eksponowana w dwóch osobnych muzeach, które powstaną w mieście.

Obiekty zostały wyniesione na powierzchnię podczas prac na 6 z 12 podstawowych stacji metra w Salonikach: Aghia Sofia, Venizelou, Syntrivani, Panepistimio, Fleming i Amaxostasio Plakas.

Dodała, że prace archeologiczne, które według Mendoni kosztowały 169 milionów euro, ujawniły znaleziska pochodzące z czasów hellenistycznych i odzwierciedlają rozwój miasta. Wśród znalezisk znajduje się rzadki marmurowy plac z VI wieku, posąg Wenus, a także „tajne diamenty” wczesnego chrześcijaństwa.

„Wszystkie znaleziska są cenne, ale nie wszystkie można wystawić” – zaznaczyła minister kultury.

Muzea na stacjach metra

fot. Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu

Dziesiątki odkryć zostaną wystawione na stacjach metra Venizelos, Agia Sofia, Sintrivani/Fleming i Democracy Square, powiedział minister transportu Kostas Karamanlis na tym samym spotkaniu informacyjnym.

Największe stanowisko archeologiczne będzie na stacji Venizelos.

Kolejne muzeum powstanie przed Biblioteką Uniwersytetu w Salonikach o powierzchni 5 000 m². Tam powstanie odcinek 77-metrowej decumanus, rzymskiej drogi o kierunku wschód-zachód, odłączony od stacji Agia Sofia.

Prace przy wydobyciu zabytków zakończono 31 lipca 2022 r., ich przeniesienie ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2023 r.

Wydobycie artefaktów wywołało oburzenie w dużej części lokalnej społeczności. Rząd ma nadzieję, że metro w Salonikach zacznie działać jeszcze w 2023 roku.