Choć święta zbliżają się wielkimi krokami przedstawiciele greckiej Polonii na jeden wieczór odłożyli na bok przedświąteczne przygotowania. Powód? Tradycyjne spotkanie wigilijne w Ambasadzie RP w Atenach.

Polonia nie zawiodła, rodacy licznie stawili się w polskiej placówce na zaproszenie Chargé d’affaires Tomasza Wiśniewskiego. Kierownik placówki podsumował tegoroczną działalność Ambasady i przedstawił zarys planów na nadchodzące miesiące.
Przed nami dwie wyjątkowe rocznice, pod znakiem których upłynie rok 2020. Pierwsza z nich to 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina i 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Senat ustanowił rok 2020 rokiem Św. Jana Pawła II, możemy się więc spodziewać wielu okolicznościowych wydarzeń.

Konsul podziękował za dotychczasową współpracę i inicjatywy wykazywane przez Polaków w Grecji. Przedstawiciele Ambasady podkreślali znaczenie integracji i wzajemnej współpracy między oficjalną placówką dyplomatyczną z rodakami za granicą. Zaznaczyli, że Ambasada RP jest oficjalnym przedstawicielstwem, ale każdy z nas Polaków mieszkających w Grecji jest nieformalnym ambasadorem swojego kraju. Warto o tym pamiętać.

Ojciec Stanisław Łucarz odczytał fragment Pisma Świętego. Fragment Ewangelii św. Łukasza zwiastujący Narodzenie Chrystusa przywiódł na myśl chwilę refleksji, której nie ułatwia nam przedświąteczna gorączka. Duchowny podkreślił znaczenie tego wyjątkowego czasu, zjednoczenia z tymi, dla których na co dzień nie mamy tyle czasu, ile byśmy chcieli.

Nie mogło także zabraknąć pięknej tradycji dzielenia się opłatkiem i wzruszających kolęd w wykonaniu Andżeliki, zwyciężczyni Konkursu Kolęd. Pełni szczęścia dopełniły świąteczne potrawy – tego wieczoru greckie przysmaki przegrały w zestawieniu z barszczem, śledzikiem i polskimi pierogami.

Niezależnie od szerokości geograficznej, w której się znajdujemy polska tradycja ma wyjątkową oprawę. Wigilijny wieczór wzrusza i przywodzi na myśl wiele ciepłych wspomnień. Tym cenniejsze jest każde spotkanie Polaków, które powoli im tę tradycję przywołać.

Tekst: Karolina Markiewicz
Zdjęci: Marzena Mavridis

Wasza opinia