Działania podjęte przez Grecję mają związek ze znanym i powszechnie lubianym, popularnym serem Feta. Grecja oficjalnie zwróciła się do Unii Europejskiej o wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Danii w związku z rzekomym przywłaszczeniem kultowego greckiego – sera Feta. „Minister rolnictwa zatwierdził wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania sądowego przeciwko Danii za naruszenie chronionej nazwy pochodzenia oraz receptury”, powiedział przedstawiciel greckiego Ministerstwa Rolnictwa.

Ministerstwo oświadczył, że ser Feta to „symboliczny” produkt grecki. Tym samym w oświadczeniu dodał, że Dania „odmówiła współpracy” i narusza przepisy Unii Europejskiej. Pozwoliło to również duńskim producentom na produkcję „imitacji sera feta” i eksportowanie „imitacji serów UE” do krajów spoza UE.

Ser Feta to jeden z wielu lokalnych produktów. Ich tradycja związana jest z konkretnym regionem, recepturą i państwa pochodzenia stoją na straży ich oryginalności i przynależności. Od 14 października 2002 nazwa „Feta” jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji (PDO- Protected Designation of Origin) i z tego względu zgodnie z prawem może być produkowana wyłącznie w Grecji. Co więcej produkcja wymaga specjalistycznych danych i procesów zatwierdzonym przez Komisję procesem produkcji.

mm

Wasza opinia