Może to lekka przesada, ale dla wielu mieszkańców miasto Aitoliko, położone na wyspie pomiędzy dwiema lagunami w zachodniej Grecji, jest ich własną, małą wersją Wenecji.

Nowy film z drona ukazuje historyczne centrum miasta i mosty po obu stronach, które łączą Aitoliko z lądem.

Stara część miasta leży w dość romantycznym miejscu na wyspie pomiędzy dwoma lagunami, z których laguna Aitoliko rozciąga się od Stamna leżącej na północy, a laguną Missolonghi, która w starożytności była jeziorem Kynia, leżacej na południu. Tam łączy się z Zatoką Patras i Morzem Jońskim.

Aitoliko słynie z greckiego kawioru

Siły pływowe wytwarzają silne prądy wznoszące się tam i z powrotem pod łukami mostów.

Tawerny Aitolikon oferują specjały takie jak wędzony lub solony avgotaraho – grecki kawior – który słynie na całym świecie ze swojego niepowtarzalnego smaku i jakości.

Avgotaraho, ikra ryby zwanej kefalos (szara barwena) uważane jest za znakomitą specjalność, niektórzy twierdzą, że nawet lepszą niż kawior, czyli ikra jesiotra. Jest zarejestrowany jako posiadający grecką i europejską chronioną nazwę pochodzenia (PDO) – jeden z niewielu produktów z owoców morza z ChNP w UE – i ma znaczną wartość handlową dla lokalnej gospodarki.

Inne specjalności to grillowana petalida, grillowany lub pieczony węgorz i skorupiaki, gdy jest na nie sezon.

Podczas greckiej wojny o niepodległość przeciwko Imperium Osmańskiemu na początku XIX wieku Aitoliko przeżyło trzy tureckie oblężenia, zanim stało się częścią Grecji. W pierwszym oblężeniu znajdowało się 500 greckich obrońców i 15 000 Turków po przeciwnej stronie.

Drugie oblężenie zostało odparte, ale podczas trzeciego oblężenia Aitoliko zostało ponownie zajęte przez Turków w tym samym czasie co Mesolonghi, 11 kwietnia 1826 roku.