W sobotę 10 września 2022 r., podczas Śródziemnomorskiego Festiwalu Kultur Gminy Kallithea został wystawiony spektakl operowy „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reż. Barbary Wiśniewskiej.

Akcja opery dzieje się w polskim dworku szlacheckim drugiej połowy XVII wieku, w czasach sarmackich. Bracia Stefan i Zbigniew wracają z wojny. Przekonani, że obrona ojczyzny jest najważniejszą sprawą, składają śluby, że nigdy nie wstąpią w związek małżeński. Jednak na ich drodze stają siostry Hanna i Jadwiga. Jak można się domyślić miłość zatriumfuje!

W sierpniu 2021 roku Fundacja Avangart jako pierwsza wystawiła naszą najważniejszą polską operę na festiwalu we Włoszech, a w tym roku zaprezentowała ją po raz pierwszy w Grecji. W widowisku wzięli udział znakomici polscy soliści, chór oraz orkiestra symfoniczna Fundacji.

Publiczność grecka przyjęła bardzo entuzjastycznie inscenizację „Strasznego Dworu”, były owacje na stojąco oraz morze gratulacji dla artystów.

Fundacja współpracuje z gwiazdami opery z całego świata (Polska, Włochy, Hiszpania, Gruzja, Rosja, Albania i Brazylia). Fundacja może pochwalić się spektaklami operowymi wystawianymi w przestrzeni pozateatralnej z wykorzystaniem obiektów architektonicznych i przyrodniczych.

Marzena Mavridis