"ROTHKO", fot. Marko Rass

Spektakularna produkcja teatralna pt. „Rohtko” współczesnego polskiego reżysera Łukasza Twarkowskiego, zostanie zaprezentowana w Atenach od 25 do 28 maja na scenie teatru Onassis Stegi.

Spektakl „Rothko”, którego głównym tematem jest specyfika dzieł sztuki, zanurza widza w otchłań sztuki współczesnej i koncentruje się na ekspresjonistycznym artyście Marku Rothko.

Punktem wyjścia jest prawdziwa historia fałszerstwa dzieła sztuki: obraz autorstwa pioniera abstrakcyjnego ekspresjonizmu Marka Rothko, został sprzedany za astronomiczną sumę 8,5 miliona dolarów. Jak się okazało, obraz był falsyfikatem, czyniąc aferę jednym z najbardziej skandalicznych przypadków oszustwa w historii sztuki współczesnej. A jeśli najwybitniejsi specjaliści nie poznali się na kopii – nasuwają się pytania: co sprawia, że wokół jednego obrazu rodzi się kult podziwu i pieniądza, zaś inne pozostają niedostrzeżone? Kto decyduje o wartości dzieła sztuki? Czy fejk może wywoływać tak silne emocje jak oryginał? Czy może przyczyną kultu jest wysokość wydanej kwoty? Seria takich pytań przewija się przez czterogodzinny spektakl polskiego reżysera Łukasza Twarkowskiego, który po raz pierwszy zaprezentuje się greckiej publiczności.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Ambasady RP w Atenach, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa.

Termin: 25.05 —28.05.2023, godz. 20:30

Miejsce: Onassis Stegi, 107-109 Syngrou Ave., 11745 Ateny

Więcej informacji nt. spektaklu i bilety: https://www.onassis.org/whats-on/rohtko-lukasz-twarkowski

Wywiad z reżyserem i autorka scenariusza: https://culture.pl/pl/artykul/anka-herbut-i-lukasz-twarkowski-rothko-i-problem-oryginalu-wywiad