Wioska Soufli w północnej Grecji będzie konkurować o zaliczenie do „Najlepszych Wiosek Turystycznych”, inicjatywy zapoczątkowanej wcześniej w 2021 r. przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO).

Inicjatywa „Najlepsze wioski turystyczne UNWTO” ma na celu zidentyfikowanie wiosek państw członkowskich, które stosują innowacyjne i transformacyjne podejście do turystyki na obszarach wiejskich zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju (SDGs).

Soufli został wybrany przez greckie Ministerstwo Turystyki wraz z Alonissos w grupie Sporades i Western Samos do reprezentowania Grecji w tej inicjatywie.

Trzy wsie zostały wybrane po procesie oceny, który obejmował 10 gmin kandydujących.

„Soufli jest jedynym przedstawicielem z Grecji kontynentalnej, ponieważ dwie pozostałe kandydatury pochodzą z wysp greckich, które reprezentują dużą część krajowego przemysłu turystycznego” – podała w komunikacie gmina Soufli.

Inicjatywa „Najlepsze wioski turystyczne według UNWTO” obejmuje trzy filary:

1. Odznaka „Najlepsza wioska turystyczna według UNWTO”: Odznaka będzie wyróżniać wioskę, która jest wybitnym przykładem miejsca turystyki wiejskiej z uznanymi walorami kulturowymi i przyrodniczymi.

2. Program uaktualnienia „Najlepsze wioski turystyczne według UNWTO”: Program uaktualnienia przyniesie korzyści wielu wioskom, które nie spełniają w pełni kryteriów etykiety.

3. Sieć „Najlepsze wioski turystyczne według UNWTO”: Sieć zapewni przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, wiedzy i możliwości.

Przypomina się, że państwa członkowskie UNWTO mogą zgłosić do trzech wsi do oceny w ramach inicjatywy.

Wybrane wioski zostaną ogłoszone w październiku, z okazji 24. sesji Zgromadzenia Ogólnego UNWTO, która ma się odbyć w Marakeszu w Maroku.