Mimo, że Grecja objęła nadzorem prawnym pewne kwestie związane z paleniem, nadal pozostaje ona jednym z najbardziej przyjaznych palaczom miejsc w Europie. Co ciekawe to na Krecie znajduje się wioska, w której nikt nie pali od wielu lat.

Wioska o nazwie Skotino (co oznacza ciemny w j. polskim) znajduje się w gminie Hersonissos w prefekturze miasta Heraklion na Krecie i przekreśla stereotyp, że kraj ten jest pełen palaczy. To jedyna wioska w Grecji, w której nie pali ani jedna osoba.

Kilkanaście lat temu, wszyscy mieszkańcy postanowili po prostu rzucić palenie. Ostatecznie powstało coś w rodzaju niepisanego prawa i wszyscy go przestrzegali. Tradycja przekazywana następnym pokoleniom przetrwała do dziś.

We wsi nie ma miejsc, w których można kupić papierosy, a przyjezdni goście i turyści ze względu na szacunek do niepalących mieszkańców również tego unikają. „To tylko mentalność, za którą wszyscy podążamy. Od rodziców przekazywanych dzieciom” – mówi mieszkaniec wioski. „Wcześniej mój dziadek prowadził kawiarnię i miał papierosy, których nigdy nie sprzedawał” – dodał .

„Jest to niepisane prawo naszej wioski, że żaden mieszkaniec ani gość nie pali”– dodaje inny mieszkaniec Skotino

Wasza opinia