Piloci Dywizjonu 303 (fot. Wikimedia Commos)

Senat przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy Bitwy o Anglię i polskich bohaterów. Senat, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy o Anglię dla losów II wojny światowej, oddaje hołd jej wszystkim bohaterom, a szczególnie pilotom polskim – głosi uchwała.
Za uchwałą głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Senatorowie uczcili także polskich bohaterów chwilą ciszy i odmówili modlitwę „Wieczny odpoczynek”.

„Od lipca do końca października 1940 roku nad południową i centralną Anglią rozegrała się kampania powietrzna pomiędzy niemiecką Luftwaffe a brytyjskim RAF – jedno z decydujących starć II wojny światowej, zwane Bitwą o Anglię ”– wskazano w uchwale.

Oceniono, że bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny. „W drugiej połowie sierpnia, gdy przewaga Luftwaffe była największa, najpoważniejszym problemem Brytyjczyków był brak pilotów. Wówczas dowództwo Royal Air Force zdecydowało o włączeniu do walki pilotów wojsk sojuszniczych. Utworzono na początku 1940 roku polskie dywizjony myśliwskie, 302 i 303 im. Tadeusza Kościuszki, oraz dywizjony bombowe, 300 i 301 im. Obrońców Warszawy ”- przypomniano w uchwale.

Podkreślono, że „dywizjony te weszły do walki w najcięższym jej okresie”.

Przełomowym momentem lotniczej bitwy o Anglię był 15 września 1940 roku. „W boju brały udział wszystkie dywizjony RAF, w tym także dywizjony polskie. Straty niemieckie były poważne. RAF odzyskał przewagę w powietrzu. Potęga Anglii nie została złamana.” – napisano w uchwale.

Przypomniano, że w Bitwie o Anglię wzięło udział 145 polskich pilotów. „Walczyli zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich, zestrzeliwując ponad 200 samolotów. Szczególną chwałą okrył się dywizjon 303, którego piloci strącili 110 samolotów niemieckich przy stratach własnych wynoszących 8 pilotów. Łącznie w Bitwie o Anglię poległo 29 polskich pilotów” – zwrócono uwagę.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy o Anglię dla losów II wojny światowej, oddaje hołd jej wszystkim Bohaterom, a szczególnie pilotom polskim ”– głosi uchwała Senatu.

źródło: PAP

pap