fot. Elise Morton / fodors.com

Greckie miasto ogłosiło niedawno swoją chęć zostania Europejskim Miastem Sportu w 2024 roku. Burmistrz Salonik, Konstantinos Zervas podkreślił głęboko zakorzenioną więź miasta ze sportem chlubiącym się licznymi klubami sportowymi i pochodzącymi stąd niesamowitymi sportowcami.

Na korzyść Salonik przemawia imponujące doświadczenie w organizacji dużych imprez sportowych, na przykład Mistrzostw Europy w Taekwondo I.T.F w 2016 roku i Mistrzostw Świata w Wioślarstwie Przybrzeżnym w 2014 r. Dzięki tym eventom sportowym Saloniki pokazały swoje umiejętności organizacyjne oraz gościnność, sportowcy z innych krajów zostali bowiem przywitani z honorami.

Miasto dumne jest z kultury sportowej która się tam dynamicznie rozwija, zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający stają przed bogatym wyborem obiektów sportowych i programów. Miasto dąży do rozbudowania swojego sportowego kalendarza a także promocji miłości do aktywności fizycznej, kultury sportu, fair play i pracy zespołowej pośród swojej społeczności.

Jeśli Saloniki zdobędą wcześniej wspomniany tytuł, będą miały zapewnione liczne korzyści, będą rozpoznawane dzięki swojemu oddaniu sportowi i otworzą się przez nimi drzwi do dalszych możliwości w kwestii sportowego rozwoju. Sukces ten również wpłynąłby na reputację Salonik jako przyjaznej sportom destynacji oraz wzmocniłby pozycję miasta jako centrum wydarzeń sportowych.

Tytuł Europejskiego Miasta Sportu przyznawany jest przez ACES Europe, organizację non-profit z siedzibą w Brukseli.
Since its inception in 1999, ACES Europe has sought to promote sport among all the citizens of the European Union, particularly disadvantaged groups, children, the elderly and the disabled, among others.

ACES Europe zostało powołane do życia w 1999 roku i od tej pory prężnie działa promując sport wśród mieszkańców UE, zwłaszcza wśród dzieci, emerytów, niepełnosprawnych itp.

opr. Magdalena Bonawenturska