Dnia 25 września 2023 r. reprezentacja Szkoły Polskiej im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach z siedzibą w Salonikach wzięła udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków. W ramach Festiwalu Wielojęzyczności – Otwarte Drogi 2023 burmistrz gminy Pavlos Melas P. Dimitris Demourtzidis oraz zastępca burmistrza ds. polityki społecznej, zdrowia i opieki społecznej P. Chara Amanatidou zaprosili nas do wzięcia udziału w wydarzeniu „Kuchnia Świata – Mozaika Smaków”, które miało miejsce w dniu dzisiejszym o godzinie 17:00 na dziedzińcu miejskiego przedszkola „Tęcza”.

Celem „Kuchni Świata – Mozaika Smaków” było podkreślenie ponadnarodowości, bogatego dziedzictwa kulturowego krajów goszczących na festiwalu, a także upowszechnianie tożsamości i kultury każdego narodu poprzez gastronomię. Prezentacja potrawy z każdego regionu stała się bodźcem do zjednoczenia narodów i podzielenia się postawami, zwyczajami i gustami, co zabrało uczestników w podróż do odległych od Grecji rejonów. Na polskim stoisku znalazły się: pierogi, makowiec, ptasie mleczko i krówki. Jestem bardzo wdzięczna mamom uczniów SP: Pani Monice Malec i Pani Annie Trojanowskiej za zorganizowanie polskiego stoiska i promowanie Polskiej Szkoły w Salonikach. Serdecznie Paniom dziękuję za uczestnictwo w tym wydarzeniu, za zakup polskich produktów spożywczych, wykonanie pysznych pierogów oraz dekorację stoiska. Uczniowie Szkoły Polskiej: Stergios Varytis, Filippos Varytis oraz Nikodem Trojanowski reprezentowali naszą szkołę z pasją i oddaniem co widać na zdjęciach.

Jestem dumna z rodziców i uczniów szkoły za godne reprezentowanie Polski oraz Szkoły Polskiej im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach z siedzibą w Salonikach.

Monika Gano
Dyrektor Szkoły Polskiej im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach z siedzibą w Salonikach.