Biała Wieża. Fot. z archiwum autora

Saloniki przygotowują się do wejścia w nową erę z co najmniej 30 kluczowymi projektami, w tym metrem i nowym terminalem lotniczym – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za region Macedonii i Tracji Stavros Kalafatis.

Na konferencji prasowej w tym tygodniu Kalafatis powiedział, że projekty koncentrujące się na infrastrukturze, zdrowiu i opiece społecznej, przedsiębiorczości i innowacji, kształtowaniu krajobrazu i parków, sporcie i kulturze mają zostać ukończone do 2030 roku.
„Wiele projektów zostało zakończonych, niektóre są w trakcie realizacji, a inne są planowane. Całkowity koszt przekracza 9,35 mld euro, z czego 1,36 mld euro dotyczy projektów prywatnych, a 8,18 mld euro projektów publicznych” – powiedział Kalafatis.

Oprócz metra w Salonikach i FlyOver (podniesionej drogi ekspresowej), aby ułatwić ruch, inne ważne prace obejmują utworzenie parku metropolitalnego Pavlos Melas i nowego parku technologicznego, łączącego stację kolejową z portem, a także nowy terminal na lotnisku w Salonikach Makedonia, remont miejskiego centrum wystawowego, nowy szpital dziecięcy, ukończenie Muzeum Holokaustu oraz przebudowę centralnego Placu Arystotelesa i obszaru plaży.

Kalafatis dodał, że „Thessaloniki 2030” ma na celu uczynienie z północnego miasta portowego kluczowego gracza w szerszym regionie, aby było miastem, w którym warto mieszkać, pracować i je odwiedzać; podkreślenie przewagi konkurencyjnej i stworzenie możliwości we wszystkich sektorach; aby równomiernie rozwijać zachodnie Saloniki dzięki projektom i interwencjom, na które „region zasługuje i do których mają prawo mieszkańcy”.

Wszystkie projekty Salonik można szczegółowo obejrzeć w prezentacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (w języku greckim).