fot. Elise Morton / fodors.com

Saloniki zostały członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, oferując kreatywną scenę gastronomiczną, ogłosił w poniedziałek Urząd Miasta Saloniki.

Uruchomiona w 2004 r. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO przyjęła niedawno 49 nowych członków, którzy stawiają kulturę i kreatywność w centrum swojego zrównoważonego rozwoju miejskiego.

Sieć liczy w sumie 295 miast w 90 krajach, które inwestują w siedem kreatywnych dziedzin, aby wspierać zrównoważony rozwój miast: rzemiosło i sztukę ludową, design, film, gastronomię, literaturę, sztuki medialne i muzykę.

Saloniki to jedyne greckie miasto uznane za Kreatywne Miasto Gastronomii UNESCO.

Dokument nominacyjny, złożony przez Urząd Miasta Saloniki, promował historię i tradycję gastronomiczną miasta na przestrzeni wieków, a także jego prace naukowo-badawcze w przemyśle spożywczym.

„Gastronomia to znacząca przewaga komparatywna Salonik. Nasze miasto to skrzyżowanie smaków i kultur. Dobra lokalna kuchnia to podstawa naszej oferty gastronomicznej. Jest satysfakcjonujące finansowo i ulepsza wrażenia z podróży” – powiedział burmistrz Salonik Konstantinos Zervas.

Akta nominacyjne Salonik zostały przygotowane przez Urząd Miasta Saloniki we współpracy z Ministerstwem Turystyki i Grecką Narodową Komisją ds. UNESCO.

„To wyróżnienie przyczynia się do dynamicznej transformacji Salonik, miasta, które obejmuje 15 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO i ma potencjał do dalszego rozwoju i wyróżnienia się jako cel turystyczny i kulturalny” – powiedziała wiceminister turystyki Sofia Zacharaki.

Wśród nowych członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO znajdują się Doha (Katar), Batumi (Gruzja), Belfast (Wielka Brytania), Campina Grande (Brazylia), Kermanshah (Iran), Kuching (Malezja), Manises (Hiszpania), Phetchaburi (Tajlandia). ), Sankt Petersburg (Rosja), Usuki (Japonia) i Whanganui (Nowa Zelandia).

Przystępując do sieci, miasta zobowiązują się do współpracy i rozwijania partnerstw w celu promowania kreatywności i przemysłu kulturalnego, dzielenia się najlepszymi praktykami, wzmocnienia uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz włączenia kultury do planów rozwoju gospodarczego i społecznego.