fot. Ministerstwo Transportu

Północne miasto portowe Saloniki jest gotowe na przyjęcie własnego metra, które ma zostać uruchomione w przyszłym roku, po sfinalizowaniu w ubiegłym miesiącu kontraktu pomiędzy Elliniko Metro SA a spółką joint venture Thema SA.

Obie strony podpisały umowę, która przewiduje eksploatację i utrzymanie metra, podczas specjalnej ceremonii na terenie budowy stacji Agia Sofia.

W 2024 r. długo oczekiwane metro w Salonikach będzie obsługiwać 18 pociągów, początkowo na 9-kilometrowej linii podstawowej obejmującej 13 stacji. Po ukończeniu metro będzie obsługiwać około 250 000 osób dziennie.
„Dzisiaj wykonujemy ważny ostatni krok i wreszcie w 2024 r. oddajemy do użytku metro w Salonikach” – powiedział premier Kyriakos Mitsotakis podczas wydarzenia podpisywania umowy w Salonikach.

Mitsotakis określił sfinalizowanie umowy jako „odważną decyzję” o wykorzystaniu „prywatnej wiedzy specjalistycznej, najlepszej wiedzy specjalistycznej, jaką mogliśmy znaleźć na poziomie europejskim, w celu zapewnienia sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania tego najważniejszego projektu… przy jednoczesnym zapewnieniu czas, w którym przez cały okres obowiązywania umowy będzie zapewnione utrzymanie tego projektu”.

fot. Ministerstwo Transportu

Na koniec Mitsotakis podkreślił, że Saloniki „mogą się teraz cieszyć zarówno metrem, jak i znaczącymi znaleziskami archeologicznymi”, które są powiązane z historią Salonik i które, jego zdaniem, były możliwe dzięki ciężkiej pracy i produktywnej współpracy między metrem Elliniko, ministerstwo infrastruktury i ministerstwo kultury.

Obecny również podczas ceremonii podpisania umowy minister infrastruktury i transportu Christos Staikouras powiedział, że w 2024 r. w Salonikach zostanie najnowocześniejsze metro w Europie, wyposażone w najnowsze technologie, standardy bezpieczeństwa i jakości.

fot. Ministerstwo Transportu

Następnie dodał, że Saloniki będą teraz mogły pochwalić się „nowym środkiem transportu, który zapewni wszystkim obywatelom szybki, wygodny, bezpieczny, tani i „ekologiczny” transport”. Podkreślił, że metro będzie jednocześnie prezentować historię miasta i stanie się ważnym „filarem rozwoju, który podnosi geopolityczną rolę Salonik jako dynamicznej i otwartej metropolii” nie tylko w północnej Grecji, ale także w szerszym regionie Bałkanów.

Metro oznacza ogromną zmianę w mapie transportu i codziennym życiu mieszkańców Salonik, powiedział podczas ceremonii podpisania zastępca ministra infrastruktury i transportu Nikos Tachiaos. Następnie poinformował, że planowane jest rozpoczęcie prac także na wiadukcie (podwyższonej drodze ekspresowej), który ma ułatwić ruch miejski.

Mapa metra w Salonikach (główna linia jest w kolorze czerwonym).

Oprócz długo oczekiwanego metra i wiaduktu w Salonikach, inne ważne prace planowane w Salonikach obejmują utworzenie parku metropolitalnego Pavlos Melas i nowego parku technologicznego łączącego stację kolejową z portem, nowego terminalu na lotnisku Makedonia w Salonikach, renowacja miejskiego centrum wystawowego, nowy szpital dziecięcy, ukończenie Muzeum Holokaustu oraz przebudowa centralnego Placu Arystotelesa i plaży.