Grecki rząd ogłosił w czwartek środki na rzecz taniego budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z zapowiedzią premiera na Międzynarodowych Targach w Salonikach (TIF) w ubiegłą sobotę.

Z tzw. Strategii Mieszkań Społecznych korzystają przede wszystkim młodzi ludzie do 39 roku życia, ale także właściciele domów, którzy wynajmują młodym pokoleniom lub chcą wyremontować nieruchomości pod długoterminowy wynajem.

Strategia rządu to:

1. Nieoprocentowane lub niskooprocentowane kredyty hipoteczne dla młodych ludzi w wieku 25-39 lat na mieszkania wybudowane do 2007 r.
2. Masowe remonty pustych domów.
3. Wykorzystanie nieruchomości państwa poprzez instytucję kompensacji społecznej.
4. Dofinansowanie do modernizacji energetycznej miejsca zamieszkania zamieszkałego przez właściciela dla osób młodych w wieku 18-39 lat.
5. Remont zamkniętego mieszkania dotacja do 10.000 euro przy długoterminowym wynajmie 5+ lat; dotacja pokrywa 40% wydatków. Beneficjenci to 10.000 młodych ludzi i par w wieku 25-39 lat.
6. Tworzenie nowych, nowoczesnych domów studenckich.
7. Zwiększenie świadczeń dla studentów.

Nisko oprocentowan kredyt hipoteczny dla osób 25-39 lat

Specjalny program kredytowy dla osób w wieku 25-39 lat przewiduje zakup pierwszego miejsca zamieszkania do 120 metrów kwadratowych wybudowanego do 2007 roku. Program wyniesie początkowo 500 mln euro, przy współfinansowaniu 375 mln euro przez państwo z DYPA i 125 mln euro przez banki. Celem działania jest zapewnienie oprocentowania na poziomie 1% na zakup pierwszego domu w obszarach o starszej zabudowie, przez obywateli w wieku od 25 do 39 lat.

Zgodnie z przykładami podanymi przez pracowników rządu, małżeństwo przy minimalnym udziale finansowym kupi dom o wartości 100 tys. euro z miesięcznymi ratami w wysokości 275 euro.

Dla realizacji działania ustalono specjalne kryteria dochodowe odpowiadające kryteriom zasiłku na ogrzewanie, które umożliwiają udzielanie kredytów osobom, których minimalne kryterium dochodowe wynosi 10.000 euro, a maksymalny limit dochodów odpowiada zasiłkowi na ogrzewanie. Czyli roczny całkowity dochód rodziny w wysokości 14 000 euro dla dłużników, którzy są samotni, owdowiali lub w separacji oraz dochód w wysokości 20 000 euro dla osób pozostających w związku małżeńskim. Zaznaczono, że kwota ta wzrasta o 3 tys. euro na każde dziecko.

Minister Kostis Hatzidakis powiedział, że nie jest konieczne by oboje partnerów było w wieku 25-39 lat, ale wystarczy jeden z nich. Ponadto pożyczka będzie nieoprocentowana dla osób z trójką i/lub większą liczbą dzieci lub jeśli beneficjent ma 3+ dzieci podczas jej spłaty. Jednocześnie przewidziano możliwość podwojenia budżetu w przypadku wyczerpania dostępnych środków. Realizacja programu rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Program „Mój Dom”

Budżet w wysokości 1,74 mld euro ogółem jest przewidziany na program „Mój dom”, który obejmuje środki na rzecz mieszkań dla młodych ludzi i obywateli do 39 roku życia, studentów i gospodarstw domowych w trudnej sytuacji i jest skierowany do ponad 100 000 beneficjentów.

Inicjatywy mają działać jako „luz” przeciwko gwałtownie rosnącym cenom wynajmu i pomóc w zapewnieniu mieszkań obywatelom, których na to nie stać, powiedzieli ministrowie rządu. Celem jest zmniejszenie wysokich kosztów mieszkań, zwiększenie własności młodych ludzi i młodych par i wsparcie ich w rehabilitacji mieszkaniowej.

Jednocześnie rząd ma na celu modernizację i unowocześnienie starych nieruchomości, złagodzenie zakłóceń, które istnieją na rynku mieszkaniowym, dając zachęty do taniego wynajmu długoterminowego i wreszcie rozwiązanie problemu demograficznego.

opr. Zofia Dalke