Rząd Mitsotakisa zapowiedział, że pomoże greckim gospodarstwom domowym sprostać wyzwaniom związanym z podwyżkami cen energii elektrycznej, a minister środowiska i energii, Kostas Skrekas ma dziś ogłosić poziom wsparcia państwa dla wrześniowych rachunków za energię elektryczną.

Oczekuje się, że dotacje dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na megawat (MW) będą wyższe niż w sierpniu, aby częściowo zrekompensować wzrost cen ogłoszony w weekend przez producentów energii.

Wcześniej tego dnia minister finansów, Christos Staikouras ogłosił w radiu Real FM, że pomoc państwowa dla gospodarstw domowych i firm, które borykają się z wysokimi rachunkami za prąd, wyniesie we wrześniu 2 miliardy euro.

Cena wtorkowej wymiany w Grecji wynosiła 616,38 euro za MW, a maksymalnie 794,95 euro/MW. Popyt krajowy zaspokajany jest przede wszystkim przez gaz ziemny (46,2%), a następnie przez węgiel brunatny (22,7%), źródła odnawialne (15,4%), energię wodną (5,6%) i import (3,9%). Dla porównania, wtorkowa cena za MW wynosiła ponad 600 euro w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Szwajcarii, gdzie zarejestrowano najwyższą cenę (624 euro/MW). Ponadto cena gazu ziemnego na holenderskiej giełdzie wzrosła w poniedziałek o 18% w porównaniu do niedzieli i wynosi obecnie ponad 290 euro/MW.

opr. Natalia Zientek