Od 1 listopada na wszystkich lotach irlandzkiej linii będziemy mogli bezpłatnie zabrać ze sobą jedynie mały bagaż podręczny. Duży bagaż podręczny, który dotychczas był darmowy, stanie się bagażem nadawanym, a cena za umieszczenie go w luku wyniesie 10 EUR.

Wzrosną też ceny za wykupienie priorytetowego boardingu, dzięki któremu możemy zabrać na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego.

To kolejna zmiana polityki bagażowej Ryanaira. Poprzednia weszła w życie w styczniu, ale tym razem mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, Jak sytuacja wygląda obecnie? W cenie biletu mamy wliczone dwie sztuki bagażu podręcznego – tzw. duży (o wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 10 kilogramów) oraz mały bagaż podręczny (np. torba z laptopem o wymiarach 35x20z20 cm).

Na pokład bezpłatnie możemy jednak w tej chwili wnieść tylko mały bagaż – większą podręczną walizkę lub plecak do samolotu mogły wnieść tylko osoby, które mają bilety w taryfie Plus, Flexi Plus czy Family Plus lub mają wykupiony priorytetowy boarding. Jeśli mamy “zwykły” bilet – pracownik linii lotniczej odbierał nam bagaż przy bramce wejściowej do samolotu. To stan bieżący, jednak już za chwilę wszystko ulegnie zmianie. Co dokładnie się zmieni? Zobaczmy.

Co dokładnie się zmieni i od kiedy?
Zmiany wejdą w życie od 1 listopada. Największą zmianą jest likwidacja bezpłatnego dużego bagażu podręcznego – od tego dnia pasażerom bezpłatnie przysługiwał będzie wyłącznie 1 mały bagaż podręczny, którego rozmiar zostanie nieco zwiększony – zamiast 35x20x20 cm, będzie 40x20x25 cm.

Co z dużym bagażem podręcznym?
Jeśli chcemy go zabrać ze sobą, mamy 2 opcje. Wciąż będą go mogli wnosić na pokład pasażerowie mający wykupioną usługę priorytetowego boardingu, w ramach której możemy zabrać ze sobą 2 sztuki bagażu i mamy pierwszeństwo wejścia na pokład. Usługa ta będzie jednak droższa: obecnie można ją wykupić za 5 EUR przy zakupie biletu i 6 EUR po dokonaniu rezerwacji. Od 1 listopada cena priorytetowego boardingu wzrośnie odpowiednio do poziomu 6/8 EUR od osoby.
Drugą możliwością zabrania ze sobą dużego bagażu podręcznego jest nadanie go przy stanowisku odprawy. Stanie się on więc de facto… małym bagażem nadawanym. Cena za nadanie takiego bagażu to 10 EUR (jego wymiary i waga pozostają bez zmian).

Zanim pomyślicie sobie, że to dobra alternatywa dla bagażu rejestrowanego (waga do 20 kg, cena zaczyna się od 25 EUR za walizkę), to przestrzegamy: jedna osoba może nadać maksymalnie 1 bagaż (dawny “duży podręczny”) o wadze do 10 kilogramów.
Ryanair informuje, że nowe reguły dotyczące bagażu podręcznego znajdą się w systemie rezerwacyjnym od 1 września.

Mam już bilet na lot po 1 listopada. Czy to znaczy, że te zmiany mnie nie obejmują?
Niestety, nie. Zmiany dotyczą wszystkich podróży po 1 listopada, nawet jeśli bilety były kupione wcześniej. Pasażerowie, którzy nie zdecydowali się więc na wykupienie którejkolwiek opcji premium, a chcą zabrać duży bagaż podręczny, będą musieli wykupić priorytetowy boarding lub nadać swój bagaż za opłatą. Jeśli zaś nie będziemy chcieli tego zrobić, przewoźnik zapewnia, że będzie można bezpłatnie anulować swoją rezerwację i odzyskać pełną kwotę zapłaconą za bilety.

Źródło: fly4free.pl