rowery

W czerwcu rozpoczyna się program «Rower w naszym życiu» czyli bezpłatne korzystanie z rowerów w historycznym centrum Aten, zgodnie ze sprawozdaniem sekretarza zdrowia Christou Aidoni. Podobny program będzie realizowany w trzech obszarach Grecji.

Już od czerwca mieszkańcy Aten będą mogli za darmo korzystać z miejskich wypożyczalni rowerów. Na początek do dyspozycji będzie 75 rowerów w trzech punktach wypożyczalni  (u stóp Akropolu,Thissio, Metropoli), w których każdy użytkownik może otrzymać i używać bezpłatnie przez kilka godzin jeden rower. Następnie użytkownik ma obowiązek oddać rower, w przeciwnym razie będzie musiał go opłacić. Rowerzyści musza być posiadaczami karty kredytowej, która będzie stosowana w specjalnym urządzeniu przed użyciem roweru. Karta nie zostanie obciążona. Zostanie użyta do potwierdzenia danych użytkownika roweru, by uniknąć kradzieży. System komputerowy będzie kontrolował użytkowników rowerów i jeśli ktoś ukradnie lub porzuci wypożyczony sprzęt, automatycznie zostanie obciążona karta. To powinno powstrzymać nawet najbardziej pomysłowych dowcipnisiów.

„W badaniu, które przeprowadzono wynika, że 71% Greków wolałoby korzystać z roweru jako głównego środka transportu „, powiedział pan Aidoni.

Dystrybucją  i konserwacją rowerów zajmie się  Urząd  Aten

Saloniki są drugim miastem w realizacji programu. W pierwszej fazie będzie udostępnionych 20 rowerów stacjonarnych na placu przy Levko Pirgo, które nie tylko są przeznaczone do jazdy, ale także do produkcji energii.

„Użytkownicy będą mogli sprawdzić, ile kalorii zużyli i jak dużo energii zostało wyprodukowanej, gdyż rowery będą podłączone ze słupami energii elektrycznej DEI, które gromadzą energię,” powiedział pan Aidoni.

Rowery będą dostępne bezpłatnie w  Samothraki i Archaggeloa Pellas.

Jest to jeden z pierwszych działań ministerstwa w zmniejszeniu otyłości w populacji ogólnej.