Według ankiety na temat bezpieczeństwa w Internecie, greckie dzieci nie są chronione przed pułapkami w sieci.

Co więcej, ciężar odpowiedzialności również ciąży na rodzicach, ponieważ siedmiu na dziesięciu nastolatków korzysta z sieci społecznościowych od najmłodszych lat.

Takie są alarmujące wyniki sondażu przeprowadzonego przez greckie Centrum Safer Internet Foundation for Research & Technology – Hellas (FORTH) na próbie 13 000 uczniów w wieku 12-18 lat w około 500 szkołach w Attyce, Salonikach, Evros, Ioannina , Iraklio i wyspach Dodekanezu.

Dokładniej, badanie wykazało, że 70% dzieci korzysta z sieci społecznościowych w niedopuszczalnie niskim wieku.

Co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej (12%) przyjmuje prośby dodania do znajomych od osób mu nieznanych.

Wśród uczniów szkół średnich odsetek ten podwaja się i wynosi 24%.

Co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej i prawie co trzeci licealista deklaruje, że spotkał osobiście kogoś, z kim miał kontakt online, a co trzeci licealista (33%) i 18% uczniów szkół podstawowych był nękany przez osoby w mediach społecznościowych.

Co trzecie dziecko (32%) w wieku do 12 lat nie wie, jak zgłosić lub zablokować kogoś w Internecie.

Ponadto 13% uczniów szkół średnich udostępniło bardzo osobiste zdjęcia.

Co ciekawe, 10% uczniów szkół podstawowych i 20% licealistów nie informuje rodziców, jeśli dzieje się coś, co ich zdenerwuje lub zasmuci w Internecie.

Biorąc pod uwagę dane z badań oraz utrwalone zachowania dzieci i młodzieży, eksperci z FORTH i Google opracowali listę wskazówek dla dzieci, o których warto wiedzieć i które należy zaprezentować również rodzicom i nauczycielom.

Nadrzędnym przesłaniem ekspertów jest to, że bardzo ważne jest, aby dzieci zdały sobie sprawę, że ludzie i sytuacje, z którymi spotykają się w Internecie, nie zawsze są prawdziwe.

Rozróżnianie między tym, co prawdziwe, a tym, co wirtualne jest bardzo ważną aktywnością dla bezpieczeństwa w Internecie. Co więcej, ochrona cennych informacji pomaga również dzieciom unikać sytuacji, które mogą negatywne wpłynąć na ich urządzenia, reputację lub relacje.