Plany budowy przybrzeżnej ścieżki pieszo-rowerowej, która będzie przebiegać przez większą część Riwiery Ateńskiej, od Kallithea do Voula, zostały niedawno ogłoszone przez region Attyka.

Uwzględniony w Narodowym Planie Odbudowy i Odporności „Grecja 2.0”, projekt uzyskał finansowanie w wysokości 24,7 mln euro i zostanie zgłoszony do przetargu przez Fundusz Rozwoju Aktywów Republiki Greckiej (HRADF) i wdrożony przez władze regionalne.

Projekt, nazwany „Riwiera Ateńska – Spacer Miejski”, zakłada ujednolicenie miejskiej linii brzegowej regionu Attyki poprzez stworzenie jednej sieci ścieżek pieszo-rowerowych, która będzie rozciągać się od gminy Kallithea do ratusza gminy Vari – Voula – Vouliagmeni, przecinając sześć gmin (Kallithea, P. Faliro, Alimos, Elliniko-Argyroupoli, Glyfada, Vari – Voula – Vouliagmeni). Szacowana całkowita długość wynosi 13,5 km. Oczekuje się, że projekt zostanie ukończony pod koniec 2025 r.

Jak podaje Region Attyka, celem projektu jest modernizacja przestrzeni publicznej z korzyścią dla pieszych i rowerzystów. Regionalny organ zaznacza, że inwestycja ma na celu poprawę środowiska miejskiego poprzez podniesienie jakości przestrzeni miejskiej i przyciągnięcie nowych działań gospodarczych, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko naturalne, tworząc nowe miejsca pracy i osiągając znaczne oszczędności energii, które będą służyć przejściu na gospodarkę niskoemisyjną.

Komentując projekt, gubernator Patoulis powiedział, że „Riwiera Ateńska – Urban Walk” przyczyni się do dalszej modernizacji frontu przybrzeżnego Attyki.

„Jeśli dodamy projekty przebudowy zatoki Faliro realizowane przez Region Attyka, przebudowę w Hellinikon i inne projekty z silnym znakiem rozwoju, to możemy mówić o froncie przybrzeżnym, który radykalnie się zmienia i sygnalizuje naszą wolę przejścia do następnego dnia rozwoju i dobrobytu w szerszym regionie” – powiedział.