wajda

W dniach 13 – 23 grudnia 2012 w Greckiej Filmotece Narodowej odbędzie sie Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy oraz wystawa multimedialna.

Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy obejmie dzieła klasyczne: od pierwszych arcydzieł „szkoły polskiej” z lat 50. XX w. do „Katynia” i „Tataraku”, ostatnich filmów. Z całego dorobku laureata Oscara za całokształt twórczości tylko 8 filmów znanych jest widzom greckim i ich kopie znajdują się z zbiorach Greckiej Filmoteki. Dla publiczności greckiej Wajda jest jedną z ikon światowego kina, jednak nie zna ona większości jego filmów. Ten projekt ma to zmienić.

Retrospektywa obejmuje wszystkie filmy Andrzeja Wajdy, które do tej pory zostały zrekonstruowane i zremasterowane cyfrowo, dzięki czemu można je zaprezentować w wersji DCP z greckimi napisami. Biorąc pod uwagę, że to bardzo żmudny, skomplikowany i kosztowny proces i polskie instytucje dokonują takiej rekonstrukcji najwyżej po kilka w roku, zebranie aż sześciu filmów w wersji DCP to duże osiągnięcie. Nigdy dotąd nie zaprezentowano tak szerokiego wyboru odrestaurowanych wersji filmów Wajdy ani w Polsce, ani na świecie.

Projekt obejmuje również filmy w wersji tradycyjnej na taśmie 35 mm, częściowo z kolekcji Greckiej Filmoteki Narodowej, częściowo ze zbiorów Filmoteki Narodowej w Warszawie, a także od dystrybutorów w Grecji.

Całość retrospektywy uzupełnia wybór filmów najmniej znanych, w tym zaproponowany przez samego reżysera telewizyjny „Przekładaniec” – jedyna komedia w jego twórczości, także „Umarła klasa”, poświęcona spektaklowi Tadeusza Kantora, wczesne filmy krótkie oraz seria dokumentów „Andrzej Wajda. Moje notatki z historii”.

Ważnym dopełnieniem projektu jest multimedialna wystawa w sali ekspozycyjnej Filmoteki Greckiej, prezentująca nieznane fotosy z najbardziej znanych filmów Wajdy, a także jego wczesne obrazy olejne oraz wybór najciekawszych dzieł polskiej szkoły plakatu do filmów autora „Kanału” i „Ziemi obiecanej”.

Jest to największa jak dotąd prezentacja twórczości Andrzeja Wajdy w Grecji i jedna z największych poza granicami Polski w ostatnich latach.

Retrospektywa zostanie uroczyście otwarta 13 grudnia 2012 w Greckiej Filmotece Narodowej w Atenach przez Ambasadora RP.

Data została wybrana nieprzypadkowa, związana jest bowiem z jednym z najważniejszych dla Polaków i Andrzeja Wajdy wydarzeń. Tego dnia w 1981, komunistyczny dyktator generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny w Polsce, wyprowadzając wojsko na ulice, aresztując tysiące działaczy „Solidarności”, na czele z Lechem Wałęsą, wprowadzając godzinę policyjną i zakaz zgromadzeń. Pomimo tego „Solidarność” jednak przetrwała i zwyciężyła. W czerwcu 1989 odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory, a w całej Europie wschodniej rozpoczęła się dekomunizacja, której symbolem jest upadek muru berlińskiego.
wajda1Wybrany na otwarcie „Człowiek z żelaza”, oczywiście w wersji DCP, opowiada o rewolucji „Solidarności” i Lechu Wałęsie, który występuje w filmie. Za ten obraz Wajda otrzymał Złota Palmę na festiwalu w Cannes.

Andrzej Wajda bardzo chciał przyjechać do Aten, jednak z powodu przeciągających się prac nad najnowszym filmem „Wałęsa”, zmuszony został do pozostania w Warszawie. Wszystkim uczestnikom pokazów filmów i wystawy przekazuje serdeczne pozdrowienia.

Organizatorami projektu ANDRZEJ WAJDA – RETROSPEKTYWA przy współpracy Greckiej Filmoteki Narodowej w Atenach, w której siedzibie odbywa się przegląd i wystawa, są: Stowarzyszenie Kampania Artystyczna przy współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Atenach. Projekt wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Spraw zagranicznych RP.

Kuratorem projektu jest Krzysztof Stanisławski, Warszawa.

Koordynatorkami projektu w Atenach jest Pani Justyna Słowik z Ambasady RP i Pani Phaedra Papadopoulou z Greckiej Filmoteki Narodowej.
ANDRZEJ WAJDA – RETROSPEKTYWA pod patronatem Dyrektor Greckiej Filmoteki Narodowej, Prof. Marii Komninos, oraz Dyrektora Filmoteki Narodowej w Warszawie, prof. Tadeusza Kowalskiego.
Projekt pod honorowym patronatem Ambasadora RP w Atenach.

con info Adres:
GRECKA FILMOTEKA NARODOWA
TAINIOTHIKI TIS ELLADOS
48, Iera Odos Str. & 134 – 136, Megalou Alexandrou Str.,
10 435, Athens, (Kerameikos Metro Station)