fot. 24sports.com.cy

Przynajmniej dwie osoby zginęły w niedzielnym ataku terrorystycznym podczas ceremonii otwarcia repliki Hagii Sophii w prowincji Hama w Syrii. Ponad dwanaście osób zostało rannych w ataku najprawdopodobniej dżihadyjskiego drona, który zaatakował zgromadzonych wiernych. „Hayat Tahrir al-Sham (część al-Kaidy działająca w Syrii) wysłała dwa bezzałogowe wehikuły powietrzne z kamerami i pociskami małego kalibru, które wzięły na cel zgromadzenie religijne”, donosi lokalne źródło.

Kościół został zbudowany w al-Suqaylabiyah jako replika Hagii Sophii w Konstantynopolu, dzisiejszym Stambule. Hagia Sophia została zbudowana w VI w. jako katedra, a za rządów Ottomanów została przemieniona w meczet. Za czasów świeckiej republiki Ataturka Hagia Sophia stała się muzeum, aby następnie znów zostać przekonwertowana na meczet pod rządami Erdogana.

Kościół w Syrii został poświęcony przez patriarchę Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego w Antiochii w 2020 r., gdy budowa została rozpoczęta. Świątynia, wzniesiona przy czynnej pomocy Rosji, miała służyć jako katedra dla lokalnej ludności ortodoksyjnej.

Syryjska Armia Arabska poinformowała, że zestrzeliła kilkanaście dronów, które się pojawiło nad miastem o populacji liczącej 17 tys. mieszkańców, z czego większość jest wyznania grekokatolickiego.

W ceremonii poświęcenia kościoła w 2020 r. brali udział religijni liderzy z Syrii i Rosji. Historia Hagii Sophii została wyryta na kamieniu węgielnym repliki. Inskrypcja głosi, że decyzja Turcji o przekonwertowaniu Hagii Sophii na meczet jest próbą wymazania historii, więc wybudowana replika honoruje jej ortodoksyjną historię.

Anna Lica