jan lisiecki

20 maja o godzinie 20:30 w sali Dimitris Mitropoulos Filharmonii Ateńskiej odbędzie się recital fortepianowy Jana Lisieckiego. Recital zorganizowano przy wsparciu Ambasady Kanady, Ambasady RP, Air Canada oraz Hotelu Grande Bretagne.

Program:
arrow Olivier Messiaen: La colombe, Chant d’ extase dans un paysage triste, Le nombre léger, Instants défunts
arrow Johann Sebastian Bach: Partita nr 1 B-dur, BWV 825
arrow Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata A-dur, K. 331
arrow Fryderyk Chopin: Etiudy (12), op. 25

icon-coin Bilety w cenie od 6€ do 25€

con info Informacje, zakup biletów: www.megaron.gr

Sprzedaż biletów rozpoczyna się 29 kwietnia 2013.

Krytycy nazywają Jana Lisieckiego „arystokratą fortepianu”, „wybitnym talentem”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów”, i chwalą go za dojrzałe, „niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią” interpretacje.

Jan Lisiecki urodził się w roku 1995, w Calgary, w Kanadzie. Jest synem polskich emigrantów. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Mając zaledwie piętnaście lat, pianista wyrobił już sobie pozycję na scenie muzycznej i z wielkim powodzeniem występuje na kanadyjskich oraz międzynarodowych estradach. Zadebiutował z orkiestrą w wieku 9 lat, i od tego czasu wystąpił z orkiestrami ponad 50 razy, m.in. z National Arts Centre Orchestra, L’Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L’Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia, oraz Sinfonia Varsovia.

Jego występ na Gali MIDEM, w styczniu 2010, gdzie reprezentował Polskę grając Koncert fortepianowy e-moll Chopina, nazwano „olśniewającym” a polska prasa pisała, że „młody Jan gra jak Fryderyk”.

Lisiecki występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemali i Kanady; z takimi artystami jak Yo-Yo Ma i Emanuel Ax. Współpracował z wybitnymi dyrygentami m.in. z Pinchasem Zukermanem, i z kwartetami New Zealand String Quartet, Quatour Ebène, Canadian Chamber Players i Penderecki String Quartet. Jan jest gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych – Merano Festival, Menton Festival, d’Auvers-sur-Oise Festival, Międzynarodowego Festiwalu w Seulu – oraz wielu innych festiwali w USA i Kanadzie.

Debiutanckiej płycie Lisieckiego, wydanej przez Instytut Fryderyka Chopina w 2010, przyznano we Francji prestiżową nagrodę Diapason za „największe odkrycie” i spotyka się ona z gorącym przyjęciem przez krytykę na całym świecie. Płyta jest zapisem Koncertów fortepianowych f-moll i e-moll Fryderyka Chopina w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa” 2008 i 2009. W 2013, nakładem Deutsche Grammopfon ukazała się kolejna płyta „Chopin Etudes”.