„Polacy Światu” to krótkie etiudy filmowe o Polakach, którzy dzięki swojej wiedzy i pasji przysłużyli się rozwojowi cywilizacji, a ich odkrycia i prace naukowe stały się krokami milowymi w takich dziedzinach jak medycyna, inżynieria, biologia, chemia czy fizyka.

Bohaterowie serii to osobowości niepospolite, postaci znane i nieznane. Burzliwa historia Polski zmusiła wielu z nich do emigracji, niektórzy wyjechali poszukiwać nowych możliwości kształcenia i rozwoju, prowadzenia badań. Nazwiska niektórych pojawiają się w podręcznikach historii w Polsce i innych krajach. Zasługi innych wciąż pozostają w cieniu. Czasami znany jest wynalazek czy dzieło, jednak szersza publiczność nie kojarzy go z osobą polskiego pochodzenia. Wszyscy jednak zasługują na upamiętnienie i popularyzację.

Bohaterem jednego z odcinków jest Jerzy Iwanow-Szajnowicz – jeden z najważniejszych alianckich agentów i ich najskuteczniejszy sabotażysta. W Grecji jest bohaterem narodowym, w Polsce to postać niemal zapomniana. Zdobywał tytuły pływackie, reprezentował biało-czerwone barwy w piłce wodnej, a doskonałe umiejętności pomogły mu niszczyć niemieckie okręty, w tym U-Boota. Zginął w Atenach 4 stycznia 1943 roku z rąk plutonu egzekucyjnego SS. Dowiedz się wiecej oglądając odcinek dostępny tutaj.

Materiały

„Polacy Światu” – odcinki dostępne online