herbata fag

Naukowcy odkryli, że wyciągi z rośliny występującej na suchych obszarach Indii i Pakistanu mogą zabijać komórki nowotworowe i nie powodować szkodliwych skutków ubocznych charakterystycznych przy chemioterapii.

Herbata z rośliny o nazwie Fagonia cretica jest od lat pita przez pakistańskie kobiety zmagające się z rakiem piersi, informuje Daily Mail.

Naukowcy z Uniwersytet Aston w Birmingham i Russells Hall Hospital w Dudley odkryli, że wspomniana roślina zawiera silne substancje przeciwnowotworowe, które powstrzymują rozprzestrzenianie się komórek rakowych.

Testy laboratoryjne wykazały, że związki zawarte w roślinie powstrzymały wzrost komórek w ciągu pięciu godzin od zastosowania i spowodowały ich śmierć w ciągu 24 godzin.

Fagonia cretica znajduje się w suchych, pustynnych rejonach Pakistanu, Indii, Afryki i części Europy.

Autorzy badanie odkryli, że herbata z ekstraktu rośliny niszczy komórki nowotworowe, ale w przeciwieństwie do konwencjonalnie stosowanej chemioterapii, leczenie nie powoduje uszkodzenia zdrowych komórek piersi zmniejszając w ten sposób skutki uboczne terapii.

Pakistańskie pacjentki cierpiące na raka piersi deklarowały, że ekstrakt roślinny nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych, takich jak wypadanie włosów, spadek liczby krwinek czy biegunka.

Ekstrakt roślinny odznacza się mechanizmem mogącym być remedium na defekty DNA komórek, które w normalnym stanie są odporne na wzrost guza.

Obecnie herbata jest używana w leczeniu Azjatów, więc uczeni zaznaczają, że nieco odmienne mogą być efekty stosowania napoju u pacjentów z Europy.

Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie PloS One.

Źródło: www.zycie.senior.pl