14 maja 2018 roku w centrum Aten odbyła się uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.   Na zaproszenie Ambasador RP w Atenach pani  Anny Barbarzak i Konsula RP pana Wojciecha Flera do Aegli Garden mieszczącej się w Ogrodach Królewskich w Atenach przybyli przedstawiciele środowisk dyplomatycznych, politycznych i akademickich oraz przedstawiciele  społeczności polonijnej i Kościoła.

 konstytja 2018 przyjecie przemowienie1 konstytja 2018 przyjecie poczestunek4  konstytja 2018 przyjecie przemowienie
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez zgromadzonych hymnu obu państw. Po czym przybyłych gości przywitała Pani Ambasador, a następnie przybliżyła tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśniła, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju.
konstytja 2018 przyjecie promocja3 konstytja 2018 przyjecie promocja konstytja 2018 przyjecie promocja4
Celem wydarzenia było nie tylko upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji RP, ale również promocja naszego kraju i polskich specjalności eksportowych.
Niespodzianka wydarzenia był pokaz znanego polskiego duetu barmanów – Marek Posłuszny i Tomasz Małek (wielokrotnych zwycięzców i finalistów największych polskich i zagranicznych zawodów barmańskich w stylu flair), prezentujących koktajle na bazie polskich produktów. Wirujące w powietrzu butelki i kubki, wzajemne przerzuty, piramidy, żonglerka powstające przy tym drinki  wywoływały niezmiennie burze oklasków. Ten niepowtarzalny i zaskakujący show wprowadził w zachwyt gości.
konstytja 2018 przyjecie barman1 konstytja 2018 przyjecie barman konstytja 2018 przyjecie barman2
 Zaproszeni goście mieli okazję spróbować wyśmienitych polskich produktów jak i zaznajomić się z materiałami promocyjnymi naszego kraju. Poniekąd na dziedzińcu Zappeion mogli również obejrzeć wystawę plenerowa  „About Poland”  prezentująca polskie miasta, historię i kulturę.
konstytja 2018 przyjecie bufet konstytja 2018 przyjecie bufet1 konstytja 2018 przyjecie bufet2
konstytja 2018 przyjecie poczestunek2 konstytja 2018 przyjecie poczestunek konstytja 2018 przyjecie poczestunek1
W ramach promocji  w kolorach polskiej flagi  drugi dzień z rzędu oświetlone  zostały  kolumny budynku Zappeionu w Ateńskich Ogrodach Narodowych.
konstytja 2018 przyjecie zapeio konstytja 2018 przyjecie wystawa konstytja 2018 przyjecie zapeio2

Tekst i zdjęcia: Marzena Mavridis