Pierwsza w Grecji w pełni dostępna wystawa dla osób niepełnosprawnych zostanie otwarta 24 czerwca w Muzeum Epigraficznym, gdzie pojawią się dzieła znanego artysty, Panagioti Pristouri. Panagiotis Pristouris urodził się w Messini. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Janinie ze specjalnością w Malarstwie.

Zaprezentowanych zostanie 21 dzieł artysty, a także trzy kopie inskrypcji z bogatej kolekcji Muzeum Epigraficznego.

Jedną z innowacji wystawy jest ”zaprojektowanie specjalnych map dla osób z autyzmem, obecność tłumacza greckiego języka migowego oraz przewodnika dla osób z niepełnosprawnością wzrokową” – informują organizatorzy MYARTIST we współpracy z Muzeum Epigraficznym.

Innymi ważnymi dostosowaniami, aby wystawa była dostępna dla każdego jest to, że każde dzieło posiada kod QR w celu tłumaczenia na język migowy oraz dźwiękowy opis przez samego artystę. Tytuł, opis oraz data stworzenia dzieła będą zapisane także pismem Braille’a.

W wyborze wystawionych dzieł pomogli: Afroditi Ikonomidou, Marina Georgakopoulou, Liba Berzina, Aleksandros Panagiotopoulos, Kyra Papanikolaou. Każdy z nich skupił się na konkretnym okresie, oceniając pracę oraz rozwój artysty.

Opr. Paolina Sokulska