fot. InTime News

Poprawka złożona w czwartek w Parlamencie stanowi, że prywatne ośrodki zdrowia – polikliniki, laboratoria diagnostyczne itp. – również będą mogły realizować szczepienia i pomagać w przyspieszeniu krajowego programu szczepień.

Prywatne ośrodki otrzymają od państwa 3 euro za każdą podaną szczepionkę w celu pokrycia kosztów materiałów eksploatacyjnych i personelu.

Co najmniej 130 prywatnych ośrodków w regionie Attyki wyraziło już zainteresowanie uczestnictwem w programie. Ta sama nowelizacja przewiduje również siedmiodniowe funkcjonowanie państwowych ośrodków szczepień na dwie zmiany od godziny 7 rano do północy. Dodatkowe wynagrodzenie, w wysokości 20 euro, jest wprowadzane dla każdego pracownika za każdy dzień pracy w soboty, niedziele i święta. Celem tych działań jest podanie ponad 2,5 miliona dawek szczepionki w maju i 4 miliony w czerwcu.

Rzeczniczka rządu, Aristotelia Peloni, ogłosiła w czwartek, że szczepienia będą przeprowadzane normalnie podczas czterodniowych Świąt Wielkanocnych w piątek, sobotę i poniedziałek. Szczepienia zostaną wstrzymane jedynie 2 maja, ponieważ jest to Niedziela Wielkanocna.