W dniach 8-12 grudnia w Centrum Ekspozycyjnym w Atenach – Metropolitan Expo odbył się Międzynarodowy Salon Jachtowy. Są to targi jachtów oraz sportów wodnych dla profesjonalistów i pasjonatów. Impreza cieszy się dużą popularnością, corocznie przeciągając setki wystawców i tysiące zwiedzających.

W tegorocznej edycji wystawcy greccy i zagraniczni, również z Polski, zaprezentowali nowe propozycje modeli łodzi, silników i akcesoriów. Stanowią one atrakcję zarówno dla osób kochających rekreacyjne aktywności wodne, sporty ekstremalne i turystykę wodną, jak i tych, którzy zawodowo lub amatorsko uprawiają sporty wodne, wędkarstwo i nurkowanie.

Przez pięć dni swoją ofertę prezentowali producenci i dystrybutorzy jachtów żaglowych i motorowych, łodzi sportowych, kajaków, rowerów i skuterów wodnych, łodzi wędkarskich, house-boatów, pontonów, sprzętu asekuracyjnego i ratowniczego, przyczep podłodziowych i lawet, a także odzieży żeglarskiej, elektroniki i nawigacji. Zaprezentowały się firmy świadczące usługi czarterowe, ubezpieczeniowe i leasingowe.

W trakcie targów odbyły się konferencje, prelekcje wystawców i spotkania on-line, dotyczące produktów, usług, proekologicznych rozwiązaniach w turystyce wodnej czy nietypowych specjalności w branży sportów wodnych.

W tym roku ambasada polska w Atenach zorganizowała stoisko na którym promowała Polskę jako wiodącego producenta jachtów i łodzi na świecie. Polską ofertę turystyczną i eksportową prezentowały Polskie Jachty. Warto zaznaczyć, że Polska jest ósma na świecie i piąta w Europie pod względem eksportu jachtów i łodzi sportowych, a także zajmuje drugie miejsce, po Stanach Zjednoczonych, w budowie jachtów motorowych o długości do dziewięciu metrów.

Otwarcie polskiego stoiska dokonał ambasador polski w Atenach Artur Lopmart. Odbyły się rozmowy, których celem było zacieśnienie współpracy gospodarczej z przedstawicielami Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i wiceburmistrzem Zakinthos.

Warto wspomnieć, że Grecja, jako jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie, może stać się ważnym partnerem gospodarczym dla przedsiębiorców oferujących łodzie, jachty i sprzęt w zakresie sportu.

Tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis