fot. Gmina Skiathos

Zarząd gminy Skianthos uruchomił niedawno program recyklingu niedopałków papierosów o nazwie „Gopa Project”.
Koncepcja ta zakłada, że palacze głosują niedopałkami papierosów, odpowiadając na pytania zawierające humorystyczne treści społeczne, środowiskowe lub inspirowane bieżącymi wydarzeniami związanymi ze sportem, muzyką, literaturą, filmem i telewizją. Palacze mają do wyboru dwie odpowiedzi. Odpowiedzi ukazują się w postaci dwóch oddzielnych przezroczystych kolumn, których wysokość wskazuje, która odpowiedź jest najpopularniejsza.

Do tej pory w ramach projektu zainstalowano 10 pojemników do recyklingu papierosów/„kabin do głosowania”, w wielu lokalizacjach wzdłuż wybrzeża wyspy oraz na głównych przystankach autobusowych.

Celem projektu jest zachęcenie palaczy do recyklingu niedopałków papierosów. Zebrane niedopałki papierosów są wysyłane do firmy zajmującej się recyklingiem, gdzie tytoń, papier i popiół poddawane są procesowi kompostowania, a filtr papierosowy służy do wytwarzania nowych produktów przemysłowych pochodzących z recyklingu.

„Projekt GOPA to kolejny krok w naszych staraniach, na rzecz podnoszenia świadomości na temat recyklingu wśród naszych współobywateli. Dlatego zapraszamy mieszkańców i gości Skiathos do „głosowania” niedopałkami papierosów i przyczyniania się do ochrony środowiska” – powiedział burmistrz Skiathos Thodoris Tzoumas.

Program recyklingu jest częścią współpracy między gminą Skiathos, a organizacją Common Seas.

fot. Gmina Skiathos

Common Seas współpracuje z rządami, społecznościami, przedsiębiorstwami, władzami lokalnymi i szkołami w celu ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i promowania gospodarki, o obiegu zamkniętym poprzez ukierunkowane działania i programy na rzecz ochrony środowiska, w oparciu o badania i prace terenowe przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, badaczy, ekspertów ds. polityki, osób zajmujących się komunikacją i zmianą zachowań praktycy.

Gmina Skianthos wierzy, że Projekt Gopa pomoże zmniejszyć ilość niedopałków papierosów, które ostatecznie zanieczyszczają środowisko.

Badania naukowe wykazały, że niedopałki papierosów, będące głównym źródłem zanieczyszczeń, rozkładają się nawet do 10 lat. Mogą również uwalniać do środowiska szkodliwe substancje chemiczne.

opr. Agnieszka Radomska