W ramach tegorocznej edycji Ateńskiego Festiwalu Filmowego „Nichtes Premieras” wyświetlony zostanie film Jerzego Skolimowskiego pt. „Fucha”. Projekcja odbędzie się w obecności reżysera, 25 września o godz. 19:15 w Atenach, w Cinema IDEAL, ul. Panepistimiou 46.

Obraz wybitnego polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego to dramat opowiadający o wyobcowaniu Polaków za granicą, tym większym, gdy nie zna się języka danego kraju. Scenariusz filmu powstał w ciągu zaledwie trzech tygodni, między końcem grudnia i 22 stycznia 1982 r., a zdjęcia rozpoczęto 12 lutego. Kręcono je w prywatnym domu reżysera w Kensington, kupionym kilka miesięcy wcześniej i wyremontowanym przez 4-osobową polską ekipę budowlaną. Skolimowski bardzo cieszył się z udziału w filmie brytyjskiego aktora Jeremy’ego Ironsa grającego rolę Nowaka. Scenariusz do filmu został nagrodzony na Festiwalu w Cannes w 1982r.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu i biletach : www.aiff.gr

Projekt jest realizowany przy wsparciu Ambasady RP w Atenach w ramach obchodów 100lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją.

W ramach festiwalu w salach kinowych w Atenach prezentowana będzie wystawa polskich plakatów pt. „Polskie plakaty zainspirowane Grecją”, przygotowana przez Ambasadę RP w Atenach we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wasza opinia