Według badań opublikowanych przez firmę działająca w obszarze nieruchomości- Astons, międzynarodowi inwestorzy oczekują inwestowania i uzyskania praw pobytu i obywatelstwa.

Grecki program „złota wiza”, który przyznaje pięcioletnie prawo pobytu obywatelom krajów trzecich, którzy kupują indywidualnie lub za pośrednictwem osoby prawnej nieruchomość o wartości co najmniej 250 000 euro, pozyskuje coraz większą liczbę inwestorów.

Według Astons, obszary w Grecji o największym wyborze nieruchomości dostępnych do zakupu dla inwestorów ubiegających się o wizę to Ateny i wyspy Cyklady.

Orientacyjnie, Północne Ateny mają obecnie na sprzedaż 22 581 nieruchomości, z których 18 719 (83 procent) przekracza minimum 250 000 euro. Na kolejnych miejscach znajdują się południowe Ateny, w których 39 713 nieruchomości spełnia minimalny próg inwestycyjny; i Cyklady z 5281 domami na sprzedaż.

Według Astons, Grecja szybko zyskuje na popularności jako jedno z najbardziej poszukiwanych miejsc zamieszkania według inwestycji na świecie. Dzieje się tak dzięki minimalnemu wymogowi 250 000 euro, co czyni ją najbardziej przystępną cenowo lokalizacją na pobyt w UE.

„Grecja oferuje niesamowite możliwości inwestycyjne i równie niesamowity potencjał stylu życia, co sprawia, że ​​jest niezwykle popularna wśród inwestorów, którzy chcą poprawić jakość życia swoich rodzin, a także swoje możliwości biznesowe” – powiedział Arthur Sarkisian, dyrektor zarządzający Astons.

Raport odnosi się również do łatwości transakcji przy relokacji trwającej zaledwie 60 dni, a także innych zalet, takich jak pełne prawo pobytu dla całej rodziny, dostęp do strefy Schengen, przepiękne krajobrazy, łagodny klimat i wysoki standard edukacji.

Inny kluczowy wniosek z badania Astons pokazał, że 43 procent domów wystawionych na sprzedaż w Grecji kosztuje więcej niż próg 250 000 euro.

Inne obszary w Grecji, w których nieruchomości sprzedają się na poziomie 250 000 euro, to Zakynthos, wyspy Argosaronikos, Lefkada, Kefalonia, Korfu, Chania oraz Fokida w Grecji Środkowej.