Do ambasady Grecji w Polsce zwróciło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, w sprawie problemów generowanych przez kod OR, a właściwie przez system, który pozostawia wiele do życzenia. Restrykcje spowodowane stale sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie wymagają różnych środków zapobiegawczych oraz ułatwiających funkcjonowanie i niwelowanie źródeł zakażeń koronawirusem. Wśród licznych środków tego typu stosuje się generowanie kodu OR, który pozwala na lokalizacje pasażera.

I właśnie ten kod budzi nie tyle wątpliwości sam w sobie, co trudnością jest czas oczekiwania na jego wydanie. Jak wskazuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych po wypełnieniu formularza w internecie, trzeba czekać czasem nawet kilka godzin. To powoduje znaczne utrudnienia w podróżowaniu i wywołują stres u podróżnych. Podstawowym problemem jest fakt, generowania i wysyłania kodu o godzinie 23, w dzień poprzedzający podróż. To bez wątpienia wprowadza niepotrzebny chaos i zamieszanie. Bez dostępu do internetu lub w razie innych problemów technicznych, turyści mimo że spełnili obowiązek rejestracyjny, nie mogą wylegitymować się dokumentem. Jak mówi prezes OSAT Marcin Wujec, to właśnie nieprawidłowości w wydawaniu kodu OR przyczyniają się do tego, że tygodniowo z wakacji musi zrezygnować kilkadziesiąt osób. Warto zwrócić także uwagę na słowa agentów w obszarze turystyki:
„W dobie pandemii Covid-19 oczekiwanie na kod QR powoduje dodatkowy stres wśród naszych Klientów. Co więcej, na bieżąco monitorujemy sytuację i bardzo często widzimy, iż pasażerowie lecący do kraju Hellady nie mogą zrealizować swojego wymarzonego wypoczynku, ponieważ nie posiadają smartfonów, które umożliwiają wyświetlenie kodu QR i w konsekwencji nie są w stanie przejść odprawy na lotnisku. Ten problem szczególnie dotyczy osób starszych. Przedstawiciele starszego pokolenia często nie mają drukarek w domu, aby wydrukować kod QR w nocy. Poza tym nie są też biegli w korzystaniu z nowoczesnych technologii, tak jak młodzież. Mało tego, niektórzy z naszych Klientów mają problem z logowaniem się z domen takich jak: wp.pl, op.pl czy interia.pl i czekają po kilka godzin na link weryfikacyjny.”

Dlatego też zwracają się z prośbą o usprawnienie tego systemu: „Gorąco apelujemy o uproszczenie systemu, by kod QR generował się od razu po przesłaniu danych”.

W uzasadnieniu swojej prośby wskazują, na konieczność wrażliwości w tej ciężkiej sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem dobra podróżnych:
„Pandemia Covid-19 wywróciła nasz świat do góry nogami, dlatego kluczowe dla branży turystycznej stało się dostosowywanie działalności do warunków związanych z obostrzeniami. Doskonale rozumiemy konieczność wypełniania takich formularzy. Jednak zdecydowanie stoimy na stanowisku, że nie mogą przy tym cierpieć nasi Klienci i Wasi potencjalni Goście. Dobro naszych wspólnych turystów jest najważniejsze, dlatego liczymy na zrozumienie i dialog w tej kwestii”