Grecki rząd planuje przystąpić do masowych szczepień, aby stworzyć wyspy wolne od Covid na Morzu Egejskim i Jońskim i otworzyć kraj dla turystów.

Według doniesień mediów, wyspy wolne od Covid miałyby być gotowe do Wielkanocy, 2 maja 2021 r.

Według raportu dziennika „Ta Nea”, plan wysp wolnych od Covid jest obecnie opracowywany w celu bezpiecznego otwarcia sezonu turystycznego.

Do początku tygodnia 320 „misji szczepień” zostało przeprowadzonych przy wsparciu greckich sił zbrojnych odpowiedzialnych za łańcuch dostaw. Szczepienia są „wertykalne”, co oznacza, że są niezależne od grupy wiekowej, i w pierwszej fazie zostaną przeprowadzone łącznie na 40 małych wyspach, które nie mają wielu stałych mieszkańców (mniej niż 1000 stałych mieszkańców). Można wskazać tutaj takie przykłady jak Kastellorizo ​​i Thymaina.

Według informacji uzyskanych przez dziennik „Ta Nea” rząd chce, aby wszyscy mieszkańcy wysp zostali zaszczepieni w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, nawet jeśli na dużych wyspach, takich jak Kreta, Rodos i Korfu, szczepienia będą miały status „oczekujące”.

Zaledwie kilka dni temu Sekretarz Generalny Podstawowej Opieki Zdrowotnej Marios Themistokleous powiedział, że zgodnie z planem do końca kwietnia „wszyscy mieszkańcy wysp zostaną zaszczepieni, z możliwym wyjątkiem dużych wysp”.

Głównym celem jest zaszczepienie osób poniżej 64 roku życia i nadanie „najwyższego priorytetu mieszkańcom wysp, pomimo wymagań temperaturowych dla szczepionki Pfizer”, zauważa dziennik, dodając, że rząd oświadczył, że „oczekuje się miliona dawek w kwietniu”.

Cytując premiera Kyriakosa Mitsotakisa, dziennik „Ta Nea” zauważa, że ​​„jest jasne, że większa dostępność szczepionek doprowadzi do rewizji kryteriów priorytetowych, najprawdopodobniej od maja”. Premier mówił o „innych czynnikach oprócz zdrowia, bardziej politycznych lub ekonomicznych”.

Należy przypomnieć, że Grecja naciska na „przyjęcie cyfrowej karty szczepień przez Unię Europejską”.

Rząd stara się uruchomić procedury wprowadzenia cyfrowego świadectwa szczepień, aby już w maju otworzyć „pasy ekspresowe” dla zaszczepionych podróżnych.

Źródło: tanea.gr