Prezydent Republiki Greckiej Katerina Sakellaropoulou wręczyła medale Komandora Orderu Feniksa trzem wybitnym amerykańskim archeologom – dr Jackowi L. Davisowi i dr Sharon R. Stocker z Uniwersytetu Cincinnati oraz emerytowanemu dyrektorowi wykopalisk w starożytnym Koryncie American School of Classical Studies w Atenach, Charlesowi K. Williamsowi.

Medale zostały wręczone w czasie Międzynarodowego Dnia Solidarności, który obchodzony jest 19 kwietnia, w rocznicę śmierci Lorda Byrona w Messolonghi. Zostały wręczone za wkład badaczy w badania i promocję kultury i cywilizacji greckiej.

Sakellaropoulou zauważyła, że medale były sposobem uhonorowania wartości filhellenizmu na przestrzeni wieków, w ramach wydarzeń upamiętniających 200. rocznicę rewolucji greckiej w 1821 r., która doprowadziła do powstania nowoczesnego państwa greckiego. Wskazała, że ​​dr Stocker i dr Davis byli archeologami o międzynarodowej renomie i są znani z zakresu i znaczenia swoich odkryć archeologicznych.

„Pod wspólnym kierownictwem wykopalisk w Pałacu Nestora w rejonie starożytnego Pylos, odkrycie Grobowca„ Wojownika Gryfa” było kluczowe dla pełniejszego zrozumienia greckiej prehistorii, wzbogacając naszą wiedzę o interakcjach cywilizacji mykeńskiej i innych cywilizacjach wschodniej części Morza Śródziemnego w epoce brązu. Suma prac wykopaliskowych i badań archeologicznych w regionach Nemea, Kea i Mesenia, a także ich znajomość prehistorii wysp Morza Egejskiego, jest aktywnym wkładem w grecką archeologii i może przyczynić się do międzynarodowej promocji i prezentacji greckiej cywilizacji na całym świecie ”- powiedziała.

Sakellaropoulou zwróciła także uwagę na pracę wykonaną przez dr Williamsa podczas jego 31-letniego pobytu w Grecji. Podczas swojej aktywności badawczej pracował przy wykopaliskach w starożytnym Koryncie. Sakellaropoulou wskazywała, ze uhonorowany badacz to jeden z najlepszych archeologów na świecie, a jednocześnie chwaliła jego zamiłowanie do współczesnych greckich zwyczajów. Wielokrotnie podkreśliła w swoim przemówieniu rozległą działalność charytatywną i wkład w tworzenie obiektów dla znalezisk archeologicznych w starożytnym Koryncie oraz działalność naukowca na rzecz studentów, naukowców i badaczy odwiedzających Grecję.

Dodała, że ​​dla wszystkich trzech „ich szczere i rzeczywiste związki z Grecją, starożytną i współczesną, oraz ich dyskurs z duchem greckim na przestrzeni wieków, stanowią miarę współczesnego filhellenizmu”.

W uroczystości wzięła udział minister kultury Lina Mendoni, dyrektor American School of Classical Studies w Atenach Jenifer Weils i inni jej pracownicy, a także obecny dyrektor wykopalisk w Starożytnym Koryncie, Chris Pfaff.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ