I tak zastanawiam się ilu z Polaków mieszkających z Grecji zagłębiło ten temat? Czy Grecy mieszkający w Polsce zagłębiają się z kolei z nasze narodowe święta ? Czy w ogóle ludzie mieszkający za granicą próbują zrozumieć historię kraju, w którym mieszkają ? Przyznam się szczerze, że będąc prawie 8 lat w związku z Grekiem dopiero półtora roku temu zaczęłam interesować się tą tematyką .

Może to kwestia mojego stosunkowo młodego wieku? Może po prostu ignorancja ? A może brak czasu ?

Każdy z nas ma inne powody. Dotychczas nie mieszkałam w Grecji tylko w Polsce, a Grecja stanowiła dla mnie odskocznię , wakacyjno-majówkowo-bożonarodzeniową bazę wypadową. Mieszkając w tym kraju czuje się jednak zobowiązana do głębszego zapoznania się z jego historią i kulturą.

Dzień 25 marca w Grecji upamiętnia wybuch powstania w 1821 roku, które doprowadziło po 7 latach walk do wyzwolenia kraju spod prawie 400-letniej niewoli tureckiej i uznania go za autonomiczne państwo przez konferencję londyńską , jednak pod dalszą turecką zwierzchnością, a po kolejnych dwóch latach także przez Turcję, zmuszoną do podpisania traktatu pokojowego i uznania niepodległości Grecji.

W dniu świeta w centrum Aten na placu Syntagma o godzinie 11 po przemówieniu prezydenta Grecji odbędzie się coroczna spektakularna parada wojskowa, w której weźmie udział także tysiące Greków niosących państwowe flagi. W pozostałej części Grecji odbędą się duże pochody uczniowskie organizowane przez szkoły. Turyści i blogerzy o Grecji będą mieli dzięki tym wydarzeniom materiał w postaci zdjęć i własnych relacji na bloga czy fanpage, dobrze jednak byłoby gdyby te relacje były nieco pogłębione o własne refleksje.

Zadałam sobie w tej kwestii kilka pytań np. Jak trudna była droga Greków do odzyskania niepodległości? Tego przecież w polskich szkołach na historii nie uczą, za to (o Ironio losu!) całą historię starożytnej Grecji i mitologię grecką omawia się dość szczegółowo (przynajmniej tak było w czasach mojej edukacji, nie wiem na ile program współczesnej młodzieży w szkołach się zmienił).

Grecy będą więc świętować odzyskanie niepodległości, jednak droga do tego była dla nich bardzo trudna…

W 1821 r. wybuchło powstanie ludności greckiej, które przekształciło się w wojnę o wyzwolenie Grecji i niestety, ale towarzyszyły mu liczne wieloletnie walki, zmagania oraz masakry ludności cywilnej….

Najbardziej wstrząsająca była masakra na Chios.

chios masakra

Jak widać nie tylko Polska ma trudną historię…
Historia ta działa się w podobnych czasach, podobne wolnościowe hasła i motywy pchały zarówno Polaków jak i Greków do walki o swoją narodową tożsamość…
Grecy z hasłem na ustach „Wolność albo śmierć” rozpoczęli powstanie przeciwko Turkom i podobnie jak Polacy wiążą ich zwycięstwo z opatrznością Maryi.

Święto Niepodległości w Grecji łączy się z obchodzonym także w Polsce w tym dniu Świętem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny przez Archanioła Gabryjela, które w Grecji jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych.

To właśnie 25 marca 1821 roku biskup Patry Germanos w klasztorze Agia Lavra wywiesił z okna klasztoru grecką flagę lub według innych źródeł haftowany sztandar ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej i zapoczątkował wiarę w powstanie wzywając Greków do walki słowami , które stanowiły późniejsze hasło całego powstania, czyli „Wolność albo śmierć”. W początkach powstania Grekom szło świetnie, po roku zmagań, czyli w 1822roku odbili oni z rąk Turków Ateny, jednak 5 lat później zostały one jak i wiele innych miejscowości ponownie podbite przez siły tureckie. Grecy wierzą w opatrzność Maryi i religijnie ma to swoje uzasadnienie, niemniej jednak dopiero po zaangażowaniu się do pomocy Anglii, Rosji oraz Francji Grecja odniosła ostateczny sukces.

WARTO WIEDZIEĆ , a nie tylko robić zdjęcia…

Znając więc w szybkim, ale mam nadzieję treściwym skrócie historię tego dnia zachęcam Was jeśli jesteście w Atenach do pojawienia się na Palcu Syntagma jutro i podziwiania parady oraz z okazji tego dnia do darmowego zwiedzania muzeum Akropolu.

Kiedy armia turecka wtargnęła na tą wyspę, Grecy chcąc się ratować usiłowali się poddać już na samym początku. Turcy jednak byli bezwzględni i rozpoczęli rzeź mężczyzn trwającą przez cały kwiecień 1822. Zginęło ponad 20 tysięcy ludzi, głównie mężczyzn, w niewolę uprowadzono ok. 60 tysięcy ludzi, głównie młodych kobiet. Skutkiem masakry było wyludnienie wyspy, które wstrząsnęło ówczesną Europą i spowodowało masowe poparcie dla niepodległościowych dążeń Greków.

Rzeź ta została upamiętniona na obrazie Masakra na Chios Eugène Delacroix, a także w literaturze przez wiersze Victora Hugo w cyklu Les Orientales (Poematy Wschodnie, 1829).

tekst: Dominika Legenza Dimopoulou

www.polsko-grecko.com