
Uczucia jakie towarzyszy podczas obecności w tym miejscu nie sposób opisać słowami. Będąc tutaj poczujesz się jak w raju.
Zlokalizowana 25 km na południowy – wschód od Salonik, Winnica Gerovasiliou to jedna z największych i najpiękniejszych winnic w Grecji. To duma greckiej turystyki winiarskiej, pozytywnie nastawiona na odwiedzających ją turystów.
Historia tej winnicy związana jest z osobą jej założyciela – Vangelisa Gerovassiliou, urodzonego w Epanomi, który po skończeniu studiów rolniczych na Uniwersytecie Arystotelesa kontynuował specjalizację w enologii na Uniwersytecie w Bordeaux pracując pod kierunkiem słynnego profesora Emile Peynaud.
Vangelisa Gerovasiliou, w 1981 r. rozpoczął odradzanie rodzinnej winnicy, która w tym czasie liczyła ok. 10 hektarów powierzchni. Sadził on głównie odmiany greckie i międzynarodowe. The Malagouzia i Assyrtiko to greckie odmiany z tej posiadłości.
Obecnie winnica rozciąga się na ponad 80 h. Przepięknie przycięte winorośla, zadbane ogrody z monumentalnymi dziełami sztuki greckich artystów, świetna restauracja ze smacznym jedzeniem, „Muzeum wina” z fascynującymi eksponatami, sprawiają niesamowite wrażenie.
Od kilku lat Ktima Gerovassiliou jest wymieniana wśród 100 najlepszych winnic na świecie. Wytwarzane w niej wina co roku zdobywają medale i wyróżnienia na renomowanych wystawach i targach. 30% rocznej produkcji eksportowane jest do innych państw europejskich, a także Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Brazylii, Australii i Singapuru.
Muzeum wina
Evangelis Gerovasiliou zanim rozpoczął produkcję wina, fascynował się wszystkim co kojarzyło się z winem. Zbierał przedmioty z całego świata powiązane z uprawą winorośli, winiarstwa, butelkowania.
Mając tak wielkie zbiory, postanowił podzielić się nimi z innymi, otwierając „Muzeum Wina”.
W „Muzeum wina”, eksponaty zaprezentowane są w sekcjach tematycznych: „Znaczenia wina w starożytnej Grecji”, „Szklane naczynia”,” Korkociągi – mechaniczne i nie mechaniczne”, „Narzędzia związane z uprawą winorośli” „Winifikacje” „Rodzaje beczek”. Ekspozycji towarzyszą przepiękne zdjęcia i interesujące opisy.
Kolekcja „otwieracze wina” jest jedną z największych na świecie i liczy ponad 2600 szt.
Właściciele winnicy zadbali o najdrobniejsze szczegóły, dzięki temu miejsce to jest bardzo wyjątkowe.
Utworzenie Muzeum Wina, w połączeniu z różnymi zorganizowanymi działaniami, w tym wizytami, degustacjami wina, programami edukacyjnymi, seminariami, publikacjami, wykładami, przedstawieniami teatralnymi i muzycznymi, dodatkowo przyczynia się do rozpowszechniania kultury winiarskiej.
Na miejscu można skorzystać z przewodnika po posiadłości, który przedstawi krótką historię winnicy, pokaże jak wygląda obecnie produkcja wina, oraz oprowadzi po muzeum. Wycieczkę po posiadłości można zakończyć degustacją wysokiej jakości wina z tej winnicy.
Opuszczając to miejsce ma się niesamowite uczucie przyjemności spędzonego czasu oraz podziw dla właściciela, człowieka z tak wielką pasją.
Agnieszka Baran
Chalkidiki po polsku