Nowe stacje łączą bezpośrednio port w Pireusie z międzynarodowym lotniskiem w Atenach „Eleftherios Venizelos” na trasie kolejowej, która trwa 55 minut. Pasażerowie z Pireusu docierają do centrum Aten w zaledwie 20 minut. Oczekuje się, że trzy nowe stacje: „Maniatika”, „Piraeus” i „Dimotiko Theatro” znacznie rozładują zatory komunikacyjne wokół największego greckiego portu.

Nowe stacje na przedłużeniu linii metra nr 3 do Pireusu rozpoczęły swoją działalność w poniedziałek o godz. 2 po południu, 10 października 2022 roku.

Stacja metra „Pireus” jest ważnym węzłem komunikacyjnym, ponieważ łączy linie metra nr 1 (nadziemna dawna linia ISAP, kolejka miejska do Kifissia) i nr 3, port, podmiejską kolejkę Proastiakos oraz sieć tramwajową, umożliwiając pasażerom przesiadkę z jednego do drugiego środka transportu.

Pociągi będą kursować z Dimotiko Theatro do stacji Doukissis Plakentias w północno-wschodnich Atenach co cztery minuty w godzinach szczytu (7:30-11:00 i 13:30-17:30) i co dziewięć minut w nocy (22:00 – 00:20). Pociągi na lotnisko będą kursowały co 36 minut.

Pierwsze pociągi ruszą z Dimotiko Theatro i Doukissis Plakentias o 5:30, a także ze stacji Egaleo i Monastiraki w kierunku Doukissis Plakentias oraz z Ethniki Amyna w kierunku Dimotiko Theatro. Ostatnie pociągi od niedzieli do czwartku będą odjeżdżać z Dimotiko Theatro o 23:59, a z Doukissis Plakentias o 00:03. W piątek i sobotę, kiedy rozkład jazdy pociągów jest przedłużony do północy, ostatnie pociągi będą odjeżdżać o 1:06 z Dimotiko Theatro i o 1:10 z Doukissis Plakentias.

Ostatnie pociągi z placu Syntagma odjeżdżają o 00:23 we wszystkie dni od niedzieli do czwartku i o 1:30 po nocy z piątku na sobotę.

Zmiany w liniach autobusowych

Otwarciu nowych stacji metra towarzyszyć będą zmiany w liniach autobusowych, które będą obsługiwać te miejsca i umożliwiać pasażerom dojazd do stacji. Zmiany podzielone zostały na dwa etapy.

W pierwszym etapie wprowadzone zostaną zmiany, które zostaną ocenione po pewnym czasie funkcjonowania stacji, po czym nastąpi drugi etap z dodatkowymi środkami uwzględniającymi obserwacje poczynione w pierwszym etapie oraz ocenę sieci transportowej w szerszym obszarze.

Zmiany dotkną linii autobusowych 831 Egaleo-Piraeus, 810 Schisto-Korydallos, 830 Agia Varvara-Piraeus, 846 Neapoli-Nikea-Piraeus. Dodatkowo, utworzona zostanie nowa linia 900, utworzona w celu połączenia tych stacji.

Przewiduje się, że nowe stacje zwiększą ruch pasażerski w metrze o 132 000 osób dziennie, jednocześnie zmniejszając liczbę samochodów na drogach o 23 000 dziennie i obniżając emisję dwutlenku węgla o 120 ton dziennie.

Oprócz trzech nowych stacji, które zwiększają całkowitą liczbę stacji na linii do 27, projekt obejmował również 7,6 km tunelu i infrastruktury towarzyszącej.