fot. Fraport Greece.

Według raportu badawczego niedawno opublikowanego przez stronę internetową Stressfree Car Rental zajmującą się wynajmem samochodów na wakacje, Międzynarodowy Port Lotniczy położony na greckiej wyspie Korfu został uznany za jeden z najmniej stresujących w Europie

Aby stworzyć listę 10 najlepszych bezstresowych centrów podróży lotniczych w Europie, eksperci ze Stressfree Car Rental zebrali dane z lotnisk w całej Europie.

W oparciu o takie kryteria jak całkowita liczba pasażerów, która skorzystała z lotniska w ciągu roku, odległość jaka dzieli port od centrum miasta, ceny parkingu za cały tydzień, całkowitą liczbę miejsc w których można coś zjeść, oraz w końcu również oceny jakości (zaczerpnięte z serwisu śledzenia lotów na żywo Flight Radar opinie pasażerów, którzy podróżowali do i z każdego lotniska). W powstałej liście każdy czynnik otrzymał ocenę punktową w skali od jednego do dziesięciu. Wyniki te zostały zsumowane dla każdego lotniska, aby uzyskać całkowitą liczbę punktów.

Jak podaje raport, omawiany port lotniczy zajął w tym zestawieniu miejsce 7, zdobywając 68 punktów. Rocznie port obsługuje około 4 miliony pasażerów, parking tygodniowy jest darmowy i jest umiejscowiony najbliżej do centrum miasta ze wszystkich znajdujących się na liście portów lotniczych.

Miejsca na podium zajęły kolejno: duński port lotniczy w Billund, drugie miejsce zajął port w Luksemburgu a trzecie Międzynarodowy Port Lotniczy w Wilnie (Litwa). Na miejscu czwartym znalazł się hiszpański port lotniczy Menorka. Top 5 zamyka port lotniczy w Hanowerze (Niemcy).

fot. Skytrax

W raporcie znalazła się też lista najbardziej stresujących portów lotniczych w Europie. Niechlubne pierwsze miejsce zajął francuski port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle. Obsługuje rocznie ponad 57 milionów pasażerów. Znajduje się ponad 40 kilometrów od centrum miasta, przez co dotarcie tam może nie być łatwe, a jakby tego było mało, mimo swoich rozmiarów nie ma zbyt wiele miejsc, gdzie można coś zjeść.

Port lotniczy Londyn-Heathrow znalazł się na drugim miejscu wśród najbardziej stresujących lotnisk, z najgorszymi opóźnieniami wśród najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie.

Na trzecim miejscu najbardziej stresujących lotnisk znalazł się port lotniczy Londyn-Gatwick. Znajduje się on w odległości 45,7 km od najbliższego miasta, co oznacza, że pasażerowie często przybywają zmęczeni jeszcze przed odprawą.

podro