zanim wrzucisz1

Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęła akcję „Pomyśl, zanim wrzucisz”, której celem jest uświadomienie rodziców o zagrożeniach płynących z bezmyślnego publikowania zdjęć swojego potomstwa w Sieci.

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie umieszczają zdjęcia swoich dzieci w Internecie, w szczególności na portalach społecznościowych. Robią to, bo je kochają, chcą się nimi pochwalić i podzielić z innymi pięknymi momentami.

Nikt nie zastanawia się nad dalszym losem zdjęć. Każdemu wydaje się, że udostępnia je tylko znajomym. Tymczasem każdy z nich ma kilkaset innych osób wśród swoich kontaktów. Zdjęcie z Internetu może ściągnąć każdy i w ten sposób zaczyna ono żyć własnym życiem. W efekcie wizerunek dziecka może trafić w ręce niepowołanych osób i miejsca, w których nie chcielibyśmy go zobaczyć. Ponadto, każde zdjęcie po wielu latach może zostać odnalezione w Internecie przez złośliwych kolegów – i to w najmniej odpowiednim momencie.zanim wrzucisz

Warto jednak zastanowić się dwa razy, kiedy zamierzamy upublicznić informacje o kimś innym, w tym naszym dziecku. Zagrożenie może wydać się wydumane, jest jednak realne. Nasze życie staje się coraz bardziej transparentne, coraz więcej danych o sobie publikujemy w sieci, coraz więcej chwil uwieczniami na fotkach, które lądują potem na naszych profilach. Nieraz robimy to wręcz bezmyślnie, nie patrząc nawet na ustawienia prywatności, na to, jak nasze dane są chronione i kto ma do nich dostęp.

Pamiętajcie o tym, że Wasze konto na Facebooku, Google+ czy Naszej Klasie to nie album rodzinny – i nie powinien pełnić takiej funkcji.

Autorami akcji są Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje i zespół agencji Publicis.