forum gr pl0

Prezentacja atutów gospodarczych Polski i Grecji, wymiana doświadczeń oraz prywatyzacja przedsiębiorstw to główne tematy Polsko–Greckiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydentów Polski i Grecji. Ministerstwo Gospodarki reprezentował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Spotkanie odbyło się 8 lipca 2013 r. w Warszawie.

– Grecja jest ważnym partnerem gospodarczym Polski i zajmuje siódme miejsce wśród zagranicznych inwestorów – powiedział wicepremier Piechociński. Podkreślił także, że w ubiegłym roku nasze wzajemne obroty handlowe przekroczyły wartość 507 mln euro. – Greckie firmy z powodzeniem inwestują w Polsce – dodał. Wśród głównych inwestorów są m.in. Coca-Cola Hellenic Botelling Company czy Chipita 7days.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że jednym z priorytetów polskiego rządu jest zapewnienie najlepszych warunków do realizacji nowych projektów inwestycyjnych. – Przygotowaliśmy szereg instrumentów wspierających rozwój inwestycji i przedsiębiorczości w Polsce. Jednym z najskuteczniejszym rozwiązań są specjalne strefy ekonomiczne – zaznaczył.

Wicepremier Piechociński odniósł się również do wyzwań stojących przed całą Unią Europejską. – Kryzys w strefie euro, wolniejszy wzrost gospodarczy oraz rosnące bezrobocie powodują, że priorytetem gospodarczym UE staje się zrównoważona polityka przemysłowa. Jest ona głównym motorem wzrostu gospodarczego i gwarancją utrzymania miejsc pracy w Europie i w Polsce – ocenił.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na rolę jednolitego rynku w kształtowaniu przewag konkurencyjnych. – Szukając źródeł wzrostu, powinniśmy likwidować bariery ograniczające dostęp do poszczególnych rynków narodowych. Dotyczy to zwłaszcza usług, które generuje ponad 70 proc. PKB Unii, dając zatrudnienie ponad 72 proc. jej mieszkańców – stwierdził.

W swoim przemówieniu prezydent Grecji Karolos Papoulias podkreślił z kolei, że polscy i greccy przedsiębiorcy otwierają drogę do coraz bliższej współpracy pomiędzy oboma krajami. – Liczę, że dzisiejsze forum przyczyni się do jeszcze większego zacieśnienia naszych relacji – dodał.

***

Organizatorem Polsko-Greckiego Forum Gospodarczego było Ministerstwo Gospodarki, Ambasada Grecji w Warszawie oraz Krajowa Izba Gospodarcza.

word Polsko-grecka wymiana handlowa

 
 Źródło : www.mg.gov.pl